W polskich lasach możemy spotkać cztery gatunki wężów, z czego jeden z nich jest jadowity. Lepiej na niego uważać.

Jakie węże możemy spotkać w naszym kraju?

W lesie możemy natknąć się na zaskrońca zwyczajnego. Jego długość to około 1-1,5 metra. Barwa zaskrońca zwyczajnego jest oliwkowozielona, a podbrzusze jest jaśniejsze. Charakterystyczne w jego wyglądzie są także czarne poprzeczne pasy.

Zaskroniec żyje w terenach podmokłych. Żywi się gryzoniami, małymi płazami i rybami, które połyka w całości. Unika on jednak kontaktu z ludźmi i nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia.

Kolejnym gatunkiem, którego możemy zobaczyć w Polsce, jest gniewosz plamisty. Ten 60-90 cm wąż ma szarobrązową lub rdzawobrązową barwę oraz przebiega przez niego czarny pasek od nozdrzy po szyję.

Niestety gatunek ten jest zagrożony wyginięciem i nie łatwo jest go zobaczyć. Gniewosz plamisty jest nieszkodliwy dla ludzi.

Niektóre gatunki mogą być bardziej niebezpieczne

W Bieszczadach możemy spotkać węża eskulapa. Jego długość wynosi aż 2 metry. Kolor jest zazwyczaj jednolity - jasnobrązowy, miedzianobrązowy albo oliwkowobrązowy. Natomiast podgardle i spód ciała są żółte.

Wąż eskulapa. Źródło: medianauka.pl
Wąż eskulapa. Źródło: medianauka.pl
Wąż eskulapa. Źródło: medianauka.pl

Wąż eskulapa znajduje się w lasach liściastych, na łąkach lub w pobliżu dróg. Eskulapa jest wężem niejadowitym.

Ostatnim gatunkiem występującym w Polsce jest żmija zygzakowata. Ta natomiast stanowi zagrożenie dla człowieka, jest jadowita. Atakuje tylko wtedy, gdy wyczuwa zagrożenie i nie ma możliwości ucieczki.

Przed ukąszeniem głośno syczy i dopiero po tym kąsa, a przy tym może wypuścić jad. Jeśli do tego dojdzie, należy podać antytoksynę.

Żmija zygzakowata. Źródło: lasy.gov.pl
Żmija zygzakowata. Źródło: lasy.gov.pl
Żmija zygzakowata. Źródło: lasy.gov.pl

Żmija zygzakowata osiąg 90 cm długości i nosi barwę brązowoczerwoną, czarną lub szarą. Na jej plecach umieszczony jest ciemniejszy zygzak.

To też może cię zainteresować: STAN ZDROWIA ANDRZEJA STRZELECKIEGO NIE JEST NAJLEPSZY. AKTOR WYZNAŁ PRAWDĘ W ROZMOWIE Z TVP

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: NIEBEZPIECZNE KLESZCZE LICZNIE WYSTĘPUJĄ W JEDNYM Z POLSKICH MIAST. UKĄSZENIE MOŻE NIEŚĆ ZA SOBĄ POWAŻNE KONSEKWENCJE

O tym się mówi: JEDEN Z BANKÓW OSTRZEGA SWOICH KLIENTÓW. NIEKTÓRZY MOGĄ NAPOTKAĆ NA POWAŻNE PROBLEMY PODCZAS KORZYSTANIA Z BANKOMATU