Choć obowiązek noszenia maseczek w niektórych sytuacjach, np. na świeżym powietrzu, jest już zniesiony, to wciąż rodzą się niejasności dotyczące tego, kto i kiedy powinien zasłaniać usta oraz nos. Coraz więcej osób lekceważy przepisy, co za jakiś czas może okazać się fatalne w skutkach dla nich lub ludzi z ich otoczenia.

Ministerstwo Zdrowia postanowiło wreszcie wyjaśnić wszelkie wątpliwości i oficjalnie ogłosić, jakie są obecne zasady dotyczące zasłaniania nosa oraz ust.

Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia

Wiadomo, że już na początku czerwca częściowo zniesiono obowiązek noszenia maseczek w części miejsc, jednak nie należy zapominać o nich, gdy udajemy się np. do sklepu. Jakie są dokładne zasady?

Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube
Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube
Łukasz Szumowski. Źródło: YouTube

Lelum.pl donosi, że maseczki wciąż są potrzebne – bez nich nie zostaniemy wpuszczeni do co niektórych miejsc. Z racji mnożących się spekulacji oraz występujących wątpliwości Polaków zdecydowano się postawić sprawę jasno – Ministerstwo Zdrowia w specjalnej grafice przypomina Polakom, kiedy należy zasłaniać usta oraz nos.

Warto pamiętać o tym, że są pewne wyjątki – przede wszystkim maseczek nie muszą nosić dzieci do lat 4, a także osoby, którym nie pozwala na to stan zdrowia, zaburzenia psychiczne, zaburzenia rozwoju, niepełnosprawność intelektualna oraz niemożność samodzielnego założenia i zdjęcia środków ochrony.

Maseczki powinno się nosić w lokalach gastronomicznych, urzędach, sklepach czy komunikacji miejskiej, można nie mieć ich na świeżym powietrzu, o ile zachowuje się 2-metrowe odległości.

Maseczka ochronna. Źródło: infodent24.pl
Maseczka ochronna. Źródło: infodent24.pl
Maseczka ochronna. Źródło: infodent24.pl

„U mnie nagle okazało się, że 3/4 wsi ma astmę. Ten przepis jest wyjątkowo słaby. Powinna być jakaś opcja skontrolowania takich ludzi” – sygnalizują internauci.

„Dodajcie punkty: - nie będę nosił, nikt mi nie będzie rozkazywał, - zbyt gorąco, nie zakładam” – zauważają rozgoryczeni komentujący.

Przypomnij sobie o… TURYŚCI ŁAPIĄ SIĘ ZA GŁOWY NA WIDOK CEN W NADMORSKICH LOKALACH. JEDEN OBIAD W SMAŻALNI RYB MOŻE OGOŁOCIĆ PORTFEL, RESTAURATORZY SIĘ BRONIĄ

Jak informował portal Życie: GDAŃSK: JEDNA Z LINII LOTNICZYCH URUCHAMIA PONOWNIE MIĘDZYNARODOWE POŁĄCZENIA Z GDAŃSKIEGO LOTNISKA. WIADOMO GDZIE BĘDZIE MOŻNA POLECIEĆ

Portal Życie pisał również o… ZAGINĄŁ BEZ ŚLADU, ZOSTAŁY PO NIM TYLKO BUTY I TELEFON. BLISCY MŁODEGO MĘŻCZYZNY APELUJĄ DO KAŻDEGO, KTO JEST W STANIE POMÓC