Zazwyczaj słyszy się, że emerytury w Polsce są dość niskie, a coraz więcej osób otrzymuje świadczenie niższe lub równe minimalnemu. Takie słowa brzmią niepokojąco.

Warto jednak zwrócić uwagę, że jak każdy medal, tak i ten ma dwie strony. Rośnie bowiem także liczba osób, które otrzymują spore pieniądze z ZUS.

Najbogatsi emeryci w Polsce

Okazuje się, że rekordzista może liczyć na aż 23,3 tys. zł brutto od ZUS-u. Co ciekawe, o tak wysokich zarobkach mogą pomarzyć wysoko postawieni politycy, nawet prezydent oraz premier.

Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube

Jak podaje Fakt, wspomniany mężczyzna pracował aż przez 57 lat. W 2020 roku, po waloryzacji, otrzymuje o 800 zł brutto miesięcznie więcej.

Co ciekawe, w ciągu ostatniego roku liczba emerytów otrzymujących więcej niż 7000 zł brutto miesięcznie zwiększyła się aż o 70% - obecnie jest to prawie 36 000 osób.

Z kolei najbogatsza polska emerytka otrzymuje niemal 23,2 tys. zł miesięcznie. Kobieta pracowała aż przez 61 lat, a z emerytury zaczęła korzystać dopiero po 80 roku życia.

„Pomimo wzrostu zarówno niskich, jak i wysokich emerytur nadal najwięcej emerytur – 20,1 proc.– mieści się w przedziale od 1600,01 zł do 2000,00 zł” – wykazuje raport ZUS.

Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube

Emeryci, którzy otrzymują 1200 zł brutto lub mniej, również są coraz liczniejszą grupą – obecnie to aż 333 tysiące osób. Najniższa emerytura przysługuje seniorce z Biłgoraja – może liczyć tylko na 2 grosze miesięcznie, przyznano jej jednak emeryturę matczyną. Kolejna najbiedniejsza emerytka to kobieta ze Szczecina, na której konto wpływają jedynie 4 grosze miesięcznie.

Co więcej, by móc skorzystać z waloryzacji emerytur, należy wykazać co najmniej 20-letni staż pracy w przypadku kobiet oraz 25-letni u mężczyzn, a także otrzymywać emeryturę w wysokości co najmniej minimalnej. Osoby niespełniające wymogów mogą zapomnieć o waloryzacji.

Przypomnij sobie o… KRAKÓW: WŁAŚCICIEL ROZERWANEGO BALONU WIDOKOWEGO SZACUJE STRATY. SOBOTNIA BURZA ZASKOCZYŁA WSZYSTKICH [WIDEO]

Jak informował portal Życie: DODATKOWE PIENIĄDZE DLA EMERYTÓW. NA ILE SENIORZY MOGĄ LICZYĆ W PRZYSZŁYM ROKU

Portal Życie pisał również o… ARCHIWALNE ZDJĘCIE KATARZYNY DOWBOR UJRZAŁO ŚWIATŁO DZIENNE. GWIAZDA WYGLĄDA NA NIM OSZAŁAMIAJĄCO