Egzamin ósmoklasisty odbędzie się lada moment – rozpoczęcie już we wtorek, 16 czerwca. I choć jeszcze przed kilkoma miesiącami nie można było przewidzieć warunków, w jakich zostanie przeprowadzony, teraz trzeba się do nich bezwzględnie stosować – w innym wypadku uczniowie mogą nie zostać dopuszczeni do pierwszego tak ważnego testu w swoim życiu.

Pandemia koronawirusa, przez którą zmieniła się nasza rzeczywistość, mocno daje się wszystkim we znaki. To właśnie z jej powodu w marcu zamknięto szkoły, a uczniowie jeszcze co najmniej do końca obecnego roku szkolnego będą uczyć się zdalnie.

Zdecydowano jednak, że egzaminy ósmoklasistów oraz matury odbędą się. Przesunięto jedynie termin ważnych testów, a także wprowadzono nowe zasady, które pozwolą na zachowanie reżimu sanitarnego.

Egzamin ósmoklasisty. Źródło: kurierlubelski.pl
Egzamin ósmoklasisty. Źródło: kurierlubelski.pl

Wytyczne dotyczące egzaminu ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty podzielony jest na 3 dni – od 16 czerwca do 18 czerwca. Rozpocznie się już jutro o godz. 9:00. Jak podaje Super Express, będzie w nim uczestniczyć ponad 347 tys. osób z ponad 12,4 tys. placówek.

W trakcie pierwszego dnia odbędzie się egzamin z j. polskiego, w środę – z matematyki, a w czwartek – z j. obcego. Ze względu na pandemię COVID-19 wszyscy obecni będą musieli przestrzegać określonych zasad.

Przede wszystkim do egzaminu nie podejdzie uczeń objęty kwarantanną lub mieszkający z osobą objętą kwarantanną. Co więcej, podczas wejścia do szkoły należy mieć zakryte usta oraz nos. Maseczkę można zdjąć jedynie w sali egzaminacyjnej, po zajęciu miejsc, jednak przy wyjściu z niej należy ponownie ją założyć.

Egzamin ósmoklasisty. Źródło: starosadeckie.info
Egzamin ósmoklasisty. Źródło: starosadeckie.info

Ponadto uczniowie muszą stać od siebie w odstępach zarówno przy sali, jak i na terenie placówki. Wymagany odstęp to minimum 1,5 m.

Ci, którzy nie mogą nosić maseczek z powodów zdrowotnych, mają obowiązek noszenia przyłbic, a jeśli nie mogą ich nosić – będą pisać egzamin ósmoklasisty w osobnych salach.

Co więcej, rodzic lub opiekun nie może znaleźć się na terenie szkoły. Jedyne sytuacje, w których będzie to możliwe, to wtedy, gdy ósmoklasista jest osobą wymagającą pomocy.

Ponadto przy wejściu do placówki, a także w sali egzaminacyjnej powinny znajdować się płyny do dezynfekcji rąk do ogólnego użytku.

Przypomnij sobie o… KRAKÓW: LEKARZE OSTRZEGAJĄ PRZED NASILENIEM EPIDEMII KORONAWIRUSA. WIADOMO O CO DOKŁADNIE APELUJĄ

Jak informował portal Życie: ANNA I GRZEGORZ BARDOWSCY PO FALI KRYTYKI PRZERWALI MILCZENIE. W SIECI POJAWIŁ SIĘ ICH OBSZERNY KOMENTARZ NA TEMAT SPOTKANIA Z ANDRZEJEM DUDĄ

Portal Życie pisał również o… GDZIE NA GRZYBY MIMO SUSZY? CHOĆ TO JESZCZE NIE SEZON TO GRZYBIARZE ALARMUJĄ: W LASACH PRAWDZIWE ZATRZĘSIENIE