Jak podaje portal „Pikio”, praca w komisji wyborczej jest okazją na dorobieni całkiem niezłej sumy. To idealny sposób na podreperowanie domowego budżetu, który ucierpiał z powodu koronawirusa lub rosnących cen. Tym bardziej, że w tym roku członkowie komisji zarobią nieco więcej. Aby podjąć pracę w komisji należy spełnić kilka warunków. Jakich?

Zarobki członków komisji

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez krajowe biura wyborcze w trakcie pierwszej tury wyborów prezydenckich najwięcej będzie mógł zarobić przewodniczący komisji – otrzyma kwotę 500 zł. Nieco mniej zarobi jego zastępca – może liczyć na 400 zł. Pozostali członkowie komisji otrzymają za swoją pracę 350 zł netto.

Jeśli dojdzie do drugiej tury, członkowie komisji dostaną dokładnie taką samą kwotę, jak w pierwszej turze. Oznacza to, że w ciągu dwóch dni można dorobić od 700 do nawet 1000 złotych netto.

Te warunki należy spełnić

Aby móc zasiąść w komisji wyborczej trzeba spędzić określone warunki. Jednym z kluczowych jest posiadanie prawa do głosowania, związane z posiadaniem obywatelstwa Polskiego i mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu zgłoszenia. Członkiem komisji wyborczej możemy zostać jedynie w miejscu, w którym zamieszkujemy na stałe.

Członek komisji nie może być ubezwłasnowolniony orzeczeniem sądu, ani być pozbawionym praw publicznych orzeczeniem sądu. Nie może go również pozbawić praw wyborczych przez orzeczenie Trybunału Stanu.

Wyłączeni z możliwości zasiadania w komisji są również osoby startujące w wyborach, będący komisarzami wyborczymi, pełnomocnikami wyborczymi lub finansowymi, urzędnikami wyborczymi, mężami zaufania bądź osobą spokrewnioną lub spowinowaconą z kandydatem.

YouTube

Jak zostać członkiem komisji?

Aby zostać członkiem komisji należy skontaktować się z wybranym komitetem jednego z kandydatów biorących udział w nadchodzących wyborach. To właśnie komitety mają pierwszeństwo zgłaszania członków komisji. Istnieje możliwość zgłoszenia się w urzędzie gminy, choć wówczas trafiamy na listę rezerwową. Co ważne, samo zgłoszenie nie zagwarantuje nam, że zostaniemy powołani. Składy są losowane publicznie.

Termin składania wniosków mija w najbliższy piątek, 12 czerwca. W związku z tym należy się spieszyć. Wspomnieć należy także o tym, że kandydatury osób, które zgłaszały się przed wyborami 10 maja pozostają ważne, nie oznacza to jednak, że osoby wówczas powołane, doczekają się powołania po raz kolejny.

YouTube

Jak oceniacie zarobki członków komisji?

To też może cię zainteresować: Kraków: COVID-19 wykryto wśród pracowników MPK. Przewoźnik zapewnia, że pasażerowie nie mają się czego obawiać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Koronawirus nadal niebezpieczny. Na południu polski kolejne ogniska. Zakażony ksiądz odprawiał msze

O tym się mówi: Mieszkańcy centralnej Polski mierzą się z żywiołem. Liczne podtopienia, ludzie ratują dobytek, czekają na pomoc strażaków