To jeszcze nie koniec niesprzyjającej aury, jednak w minioną niedzielę dla niektórych była ona tragiczna w skutkach. Strażacy otrzymali setki zgłoszeń, potrzebne było niemal 200 interwencji.

Następstwa niedzielnych burz dały się we znaki Polakom, szczególnie tym, którzy zamieszkują na Śląsku. Jakie są skutki?

Skutki burz na Śląsku. Źródło: fakt.pl
Skutki burz na Śląsku. Źródło: fakt.pl

Gwałtowne burze okazały się tragiczne w skutkach

Niedzielne burze pojawiły się w minioną niedzielę na terenie Śląska i spowodowały bardzo duże straty. Jak podaje Fakt, zniszczonych jest 21 domów – głównie w pobliżu Bielska-Białej i Częstochowy. To jeszcze nie wszystko – strażacy mieli ogrom pracy, gdyż wyjechali na aż 172 interwencje.

Na terenie powiatu bielskiego nie tylko burze stanowiły problem – nad miejscowością Kaniów przeszła trąba powietrzna. To właśnie ona odpowiada za zerwanie 17 dachów. Cztery domy zostały zniszczone przez burze – po dwa domy w powiecie częstochowskim oraz myszkowskim.

Skutki burz na Śląsku. Źródło: fakt.pl
Skutki burz na Śląsku. Źródło: fakt.pl

Burze były na tyle silne, że zniszczyły także budynki gospodarcze w powiecie częstochowskim – dachy zabudowań w dużej mierze są zdewastowane lub całkiem zerwane. To jeszcze nie wszystko – według informacji podanych przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego doszło do 108 miejscowych podtopień.

Straty są nie tylko materialne. Mieszkanka Zarębic w powiecie częstochowskim znajduje się w szpitalu – kobieta doznała złamań na skutek przygniecenia przez część poszycia budynku gospodarczego.

Skutki burz na Śląsku. Źródło: fakt.pl
Skutki burz na Śląsku. Źródło: fakt.pl

Sytuacja jest szczególnie ciężka w Kaniowie, gdzie zniszczone zostały 23 dachy, z czego 21 to dachy budynków mieszkalnych. Odnotowano także liczne straty w postaci zniszczonych garaży-blaszaków, altan ogrodowych i małej architektury. 130 strażaków przez cały dzień otrzymywało dziesiątki wezwań na interwencje.

Wiadomo już, że wojewoda szykuje pomoc dla mieszkańców Kaniowa – według wstępnych zapowiedzi otrzymają do 6 tys. zł zasiłków z budżetu państwa. Ci, których domy zostały zniszczone, mogą wnioskować o otrzymanie środków w wysokości do 20 tys. zł na odbudowę swoich domostw – środki mogą zostać przyznane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Skutki burz na Śląsku. Źródło: fakt.pl
Skutki burz na Śląsku. Źródło: fakt.pl

Jak informowali energetycy, uszkodzono linie energetyczne, które spowodowały brak prądu u 90 odbiorców, jednak skutki burz miały być naprawione do niedzielnego wieczora.

Przypomnij sobie o… PRAWDZIWY RAJ DLA GRZYBIARZY. MIEJSCE, W KTÓRYM AŻ ROI SIĘ OD PRAWDZIWKÓW. GDZIE TO JEST

Jak informował portal Życie: MINISTERSTWO ZDROWIA AKTUALIZUJE DANE NA TEMAT LICZBY ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM. NIE ZABRAKŁO SMUTNYCH INFORMACJI

Portal Życie pisał również o… AGATA MŁYNARSKA PODZIELIŁA SIĘ Z FANAMI BARDZO PRZYKRĄ WIADOMOŚCIĄ. DZIENNIKARKA OBAWIA SIĘ O SWOJEGO SYNA