Jak podaje portal „Super Express”, w związku z trwającą nadal w naszym kraju epidemią koronawirusa i utrzymującą się na podobnym poziomie liczbą zakażeń, wierni zastanawiają się czy odbędą się tradycyjne procesje z okazji Bożego Ciała i czy ewentualny udział w nich będzie bezpieczny.

Decyzje w sprawie procesji

Decyzje o zorganizowaniu procesji z okazji Bożego Ciała, w tym roku podejmowane mają być indywidualnie przez poszczególne parafie i diecezje. Wiele wskazuje na to, że w większości miast takie procesje się odbędą.

Zalecenia w sprawie organizacji procesji 11 czerwca wydał arcybiskup Marek Jędraszewski. Obecnie w uroczystościach religijnych może uczestniczyć już każdy wierny, w związku ze zniesieniem obowiązujących do tej pory limitów. To, zdaniem arcybiskupa Jędraszewskiego stwarza możliwość zorganizowania procesji na Boże Ciało. Arcybiskup zniósł już wcześniej dyspensę dla wiernych, co jest jednoznaczne z koniecznością uczestnictwa we mszy św.

YouTube

Apel arcybiskupa

„Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału” – apeluje arcybiskup Jędraszewski.

W trakcie organizowanych procesji wierni będą musieli zastosować się do zaleceń sanitarnych. Uczestnicy procesji zobowiązani będą do zachowania minimum 2 metrów odległości od innych lub zakrycie nosa i ust.

W Krakowie procesja rozpocznie się tradycyjnie mszą św. odprawioną na Wawelu. Procesja uda się traktem królewskim na Rynek i zakończy się przed kościołem Mariackim.

YouTube

Weźmiecie udział w tegorocznej procesji?

To też może cię zainteresować: Gdańsk: obchodzimy rocznicę wolnych wyborów 4 czerwca. Jak w tym roku wyglądają uroczystości

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nowe fakty w sprawie zaginionej 13 lat temu Madeleine McCann. Policja apeluje o pomoc publiczną

O tym się mówi: Szwagier Andrzeja Dudy szczerze opowiedział o tym, co dzieje się w rodzinie. Jakub Kornhauser bał się o ojca