Z powodu obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 nie możemy liczyć na huczne obchody 31. Rocznicy wolnych wyborów, które 4 czerwca 1989 roku. Nie znaczy to jednak, że zabraknie odpowiedniej oprawy dla tej uroczystości.

W planie znalazły się między innymi uroczyste podniesienie flagi, koncert carillonowi, a także wiec na Długim Targu.

Ze względu na wciąż realne zagrożenie związane z COVID-19 obchody będą miały inną formułę niż te ubiegłoroczne. Przez cały dzień gdańskie ulice będą przystrojone flagami, a mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w obchodach na żywo lub obejrzeć transmisję niektórych z nich na stronie gdansk.pl – wyjaśniła przedstawicielka magistratu Olimpia Schneider.

Magistrat apeluje także o zachowanie zasady społecznego dystansu i rekomenduje założenie maseczek itp.

fot. m.trojmiasto.pl

Co dokładnie jest w planie uroczystości?

O 12:00 z Ratusza Głównego będzie można usłyszeć dźwięki carillonów. Transmisję online będzie prowadzić Muzeum Gdańska na swoim profilu na Facebooku

Na godzinę 14 zaplanowano podniesienie na Górze Gradowej specjalnie uszytej flagi na maszt, która ma ważny wymiar symboliczny. Została ona wspólnie stworzona przez mieszkańców, turystów, organizacje pozarządowe, przedstawicieli rad dzielnicowych, samorządowców oraz imigrantów.

Następnie pod pomnikiem Poległych Stoczniowców zostaną złożone kwiaty. Około godziny 15 odbędzie się z kolei wizyta w ECS.

Po południu o 16:30 odbędzie się wiec na Długim Targu z udziałem władz Gdańska i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który ubiega się fotel prezydenta RP. Oficjalnie jego wizyta w Trójmieście nie ma nic wspólnego z kampania wyborczą.

Na koniec uroczystości o godzinie 18:00 odbędzie się debata w Europejskim Centrum Solidarności. W tym roku dyskutowany będzie temat "Czy możliwe jest dobre społeczeństwo bez aktywnych obywateli?".

Portal Życie pisał również o: W Szpitalu Dziecięcym Polanki zniesiono stan podwyższonej gotowości. Czy to już powrót do normalności?

Przypomnij sobie o: Kobieta zadzwoniła po pogotowie do swojego dziecka. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce byli zaskoczeni

Jak informował portal Życie: Radni ostrzegają, że stara kotłownia może się zawalić. Gdzie się znajduje i co na to władze miasta?