Zakup mieszkania od zawsze wiązał się z ogromem kosztów. Zazwyczaj pierwsze mieszkanie kupowane jest na kredyt, który zawsze posiada (często niemałe) oprocentowanie, a także dodatkowe opłaty.

Wiele osób nie decydowało się na zakup własnego mieszkania, obawiając się zbyt dużego zobowiązania i kwot, z którymi się to wiąże – do ceny mieszkania często trzeba doliczyć koszty kredytu, nawet przy kupnie za gotówkę dochodzi jeszcze kwestia opłat notarialnych oraz podatku.

Rząd planuje zniżki, które mają sprawić, że więcej Polaków zdecyduje się jednak na zakup własnego „m”. Jakie będą zasady i komu co przysługiwać będą zniżki?

Zakup mieszkania. Źródło: dziennik.pl
Zakup mieszkania. Źródło: dziennik.pl

Wsparcie na zakup mieszkania

Nie każdy może sobie pozwolić na zakup nieruchomości. Ci, którzy to rozważają, często szukają możliwości kredytowania – kupno mieszkania lub budowa domu to nie jedyny wydatek, należy doliczyć także jego wykończenie oraz całkowite wyposażenie, a w przypadku domu – również działkę.

Właśnie dlatego Ministerstwo Rozwoju proponuje ulgi dla tych, którzy chcą kupić własną nieruchomość. Miałyby to być ulgi w podatku dochodowym, choć jak na razie nie uściślono, czy byłoby to obniżenie od płaconego wydatku, czy tylko odliczenie od dochodu, od którego odprowadzamy PIT.

Jak podaje Interia, najbardziej skorzystają na tym małżeństwa, szczególnie te, które mają kilkoro dzieci. Wiadomo już, że nowy pomysł rządu będzie przeznaczony dla osób w wieku do 35 lat, kupujących lub budujących swoją pierwszą nieruchomość.

Źródło: interia.pl
Źródło: interia.pl

Zapowiada się, że wsparcie będzie obowiązywać tylko dla nieruchomości o konkretnym, jeszcze nieznanym metrażu. Pieniądze, które będzie można otrzymać dopiero na etapie wykończenia, będą mogły przydać się na zakup dodatkowego wyposażenia.

Rząd chętnie wspiera Polaków, gdyż zakup nieruchomości jest korzystny dla budżetu państwa – opłacamy VAT lub PCC, część opłat z kredytu trafia także do skarbu państwa (PIT oraz CIT płacone przez banki, deweloperów, ekipy remontowe i nie tylko). Jak twierdzą analitycy – jeśli kupujemy mieszkanie za 300 tys. zł, państwo może otrzymać aż 80-90 tys. zł z podatków.  

Przypomnij sobie o… ELŻBIETA JAWOROWICZ W OCZACH PRACOWNIKÓW TVP. SZCZERZE OPOWIADAJĄ Z KIM MAJĄ DO CZYNIENIA

Jak informował portal Życie: BRACIA SEKIELSCY ROZLICZĄ SAMEGO JANA PAWŁA II. MAJA FRYKOWSKA W OSTRYCH SŁOWACH WYPOWIEDZIAŁA SIĘ O PAPIEŻU

Portal Życie pisał również o… UŻYTKOWNICY KONKRETNYCH BANKOMATÓW MUSZĄ SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA UTRUDNIENIA. MOŻE BYĆ PROBLEM Z WYPŁATĄ GOTÓWKI