Obecnie Polacy opłacają abonament radiowo-telewizyjny na podstawie deklaracji, które są składane w placówce Poczty Polskiej. Osoby, które deklaracji nie złożyły, traktowane są tak, jakby nie posiadały odbiorników i nie musiały płacić abonamentu RTV.

Kary za niepłacenie abonamentu RTV w 2020 roku są naprawdę wysokie

Należy zaznaczyć, że niewielu Polaków czuje konieczność opłacania abonamentu. Tylko 16% gospodarstw domowych, które zarejestrowały odbiornik, wnosi regularne opłaty.

Nie wiadomo także, ile osób nigdy nie zarejestrowało posiadanych przez siebie odbiorników. Posłowie podkreślają, że przez brak odpowiednich narzędzi prawnych nie istnieje możliwość sprawdzenia stanu posiadania odbiorników przez Polaków.

Kary za brak abonamentu idą w tysiące złotych!/screen Pixabay
Kary za brak abonamentu idą w tysiące złotych!/screen Pixabay
Kary za brak abonamentu idą w tysiące złotych!/screen Pixabay

Pracownicy poczty mogą w każdej chwili sprawdzić, czy mamy niezarejestrowany odbiornik w domu. Jeśli nie otworzymy im drzwi, bo wedle prawa nie musimy tego robić, mogą oni wrócić ponownie z decyzją sądu w towarzystwie policji lub pracownika skarbówki.

Polacy migający się od obowiązku płacenia abonamentu RTV muszą się zatem liczyć z karą równą trzydziestokrotności miesięcznej opłaty, a jeśli jej nie uiszczą, mogą spodziewać się wizyty komornika.

Za nieopłacanie abonamentu RTV emerytke spotkała sroga kara

Okazuje się jednak, że komornik może ścigać niewłaściwą osobę. Wiele osób wciąż nie opłaca abonamentu RTV i liczy się z tym, że w każdej chwili może ponieść karę. W przypadku pewnej emerytki było jednak inaczej.

Kontrolerzy zapukają do mieszkania i sprawdzą, czy należy Ci się kara. Źródło: nowiny.pl
Kontrolerzy zapukają do mieszkania i sprawdzą, czy należy Ci się kara. Źródło: nowiny.pl
Kontrolerzy zapukają do mieszkania i sprawdzą, czy należy Ci się kara. Źródło: nowiny.pl

65-letnia seniorka napisała do „Gazety Wyborczej” list, w którym opowiedziała o swojej historii. Pomimo tego, że kobieta nie posiada telewizora a wieża, którą posiada nie nadaje się już do użytku, Urząd Skarbowy zablokował środki na jej koncie. Wszystko ze względu na to, że nie płaciła ich zdaniem abonamentu RTV.

Poinformowano mnie w liście, że zabiorą mi prawie 1,8 tys. zł z mojej 2,5-tysięcznej emerytury! elewizora nie mam od końca 2015 roku (odbiornik został wyrzucony, a stara 40-letnia wieża nadaje się już tylko do słuchania płyt CD i to nie wszystkich)

- można przeczytać w „Gazecie Wyborczej”.

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ŻYCIE”: MAŁGORZATA OSTROWSKA-KRÓLIKOWSKA W TRUDNYCH CHWILACH MOŻE LICZYĆ NA PRZYJACIELA. CZYŻBY ODPŁACAŁ SIĘ ZA TO, CO ZROBIŁ DLA NIEGO PAWEŁ KRÓLIKOWSKI

PORTAL „ŻYCIE” PISAŁ RÓWNIEŻ O: NOWE ZMIANY W PRZEPISACH DLA KIEROWCÓW. MOŻESZ ZAPŁACIĆ MANDAT W WYSOKOŚCI 5 TYSIECY ZLOTYCH, NIE PROWADZĄC NAWET POJAZDU. O CO CHODZI

JAK INFORMOWAŁ RÓWNIEŻ PORTAL „ŻYCIE”: DŁUGOTERMINOWA PROGNOZY POGODY NA LATO BUDZI NIEPOKÓJ. METEOROLODZY TWIERDZĄ, ŻE BĘDZIEMY SIĘ ZMAGAĆ Z GWAŁTOWNYMI ZJAWISKAMI ATMOSFERYCZNYMI I SUSZĄ