Kilka dni temu MSWiA złożyło stosowny wniosek o wprowadzenie do taryfikatora mandatów kilku nowych kar, a tym samym zwiększą się uprawnienia policji w zakresie karania Polaków za uchylanie się od przestrzegania wielu przepisów. Za co będzie można dostać mandat według nowych norm?

Wśród całkowicie nowych przepisów ma pojawić się zapis dotyczący kar finansowych dla właścicieli agresywnych i niebezpiecznych zwierząt bądź takich, którym stworzono nieprawidłowe warunki do funkcjonowania, co naraża życie i zdrowie innych osób.

Mandat mogą tym samym otrzymać osoby, które nie dochowały środków ostrożności podczas opieki nad zwierzęciem, które poprzez swoje zachowanie naraziło na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i, a nawet życia innego człowieka. Mowa tu nie tylko o agresywnych psach, ale również o gatunkach egzotycznych, które np. uwolniły się z terrarium i przedostały do sąsiada. W ten sposób będzie można otrzymać od 50 aż do 500 złotych kary w postaci mandatu.

Epidemia koronawirusa a nowe mandaty. Trzeba się mieć na baczności!

Jak podaje serwis Interia.pl, chodzi tu oczywiście o nieprzestrzeganie zaleceń sanitarnych i reguł związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych. Mowa między innymi o „naruszeniu obowiązku utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości lub niestosowanie się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy”. Za takie zachowania nowe punkty w taryfikatorze mandatów przewidują karę w wysokości 100 złotych.

Wśród pomysłów MSWiA pojawił się również zapis o karaniu mandatem przewoźników, którzy nie utrzymują właściwego porządku w pojazdach, którymi przemieszczają się pasażerowie i nie dezynfekują dostatecznie często lub w ogóle unikają tego obowiązku klamek, podłokietników, uchwytów czy foteli, a także przekraczają dozwolony limit osób w pojeździe i nie zapewniają pasażerom dostęp do żelu czy płynu antybakteryjnego.

Zobacz także: ZAMIAST POMAGAĆ PRZYCZYNI SIĘ DO MASOWYCH KONTROLI. CIEMNA STRONA ŚWIADCZENIA

Może zainteresuje Cię to: DODATKOWA GOTÓWKA ZA PRACĘ ZDALNĄ W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA. KTO SKORZYSTA Z POMOCY FINANSOWEJ

Portal "Życie" informował o: DOBRA WIADOMOŚĆ DLA POLAKÓW WYNAJMUJĄCYCH MIESZKANIA. NAPŁYNIE SPORA POMOC FINANSOWA OD RZĄDU. JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ?