Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało właśnie dolument dotyczący zmian w rozporządzeniu w kwestii wysokości grzywien. Właśnie w tym spisie mają wkrótce pojawić się dwa zupełnie nowe mandaty. Kto powinien mieć się na baczności?

Dwa nowe przepisy w spisie wykroczeń, które będą karane mandaty za ich nieprzestrzeganie. Kogo dotyczą?

Jak informuje INNPoland.pl, najnowszy przepis, które chce wprowadzić do prawa MSWiA dotyczy osób, które opiekują się zwierzętami uznanymi za niebezpieczne lub agresywne. Mandat dotknie osoby, które nie zachowały środków ostrożności w trakcie opieki i trzymania zwierzęcia, które poprzez swoje postępowanie może narażać na niebezpieczeństwo zdrowie i życie innego człowieka.

Nowe prawo będzie dotyczyło wszystkich zwierząt, które z uwagi na nieprawidłowe dla ich potrzeb traktowanie przez właściciela i warunki stały się agresywne lub mogą stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia innych ludzi (mowa nie tylko o agresywnych psach, ale np. gadach czy pająkach, które uwolniły się z terrarium i przedostały do sąsiada).

Według dziennikarzy „Rzeczpospolitej”, hodowla zwierząt uznawanych za niebezpieczne bez właściwego nadzoru lub stworzenie niewłaściwych dla potrzeb zwierzęcia warunków to wykroczenie, które podlega karze. Mowa tu o ograniczeniu wolności, grzywnie w wysokości do 5 tysięcy złotych, a w lżejszych przypadkach pouczeniu podstawowym lub kwalifikowanym.

Nowe prawo dla taksówkarzy i kierowców przewozów

Przepis, o którym mowa ma szarpnąć po kieszeni niefrasobliwych kierowców komunikacji zorganizowanej indywidualnej lub zbiorowej – chodzi o taksówkarzy i kierowców autokarów i przewozów. Prawo nakazuje utrzymywanie właściwego poziomu czystości w pojazdach.

W przeciwnym wypadku karze podlega przewoźnik, którzy est przez przepisy zobowiązany do zapewnienia podróżnych właściwego poziomu sanitarnego – jak mówi projekt nowelizacji przepisów. W tym przypadku, mandat będzie jednak znacznie mniejszy – wyniesie 100 złotych, na podstawie art. 117 Kodeksu Wykroczeń.

Zobacz także: ZAMIAST POMAGAĆ PRZYCZYNI SIĘ DO MASOWYCH KONTROLI. CIEMNA STRONA ŚWIADCZENIA

Może zainteresuje Cię to: DODATKOWA GOTÓWKA ZA PRACĘ ZDALNĄ W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA. KTO SKORZYSTA Z POMOCY FINANSOWEJ

Portal "Życie" informował o: DOBRA WIADOMOŚĆ DLA POLAKÓW WYNAJMUJĄCYCH MIESZKANIA. NAPŁYNIE SPORA POMOC FINANSOWA OD RZĄDU. JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ?