Wiceminister zdrowia swoje, politycy opozycji swoje. Chodzi o blisko 20 tysięcy łóżek w polskich szpitalach, których ubyło w ciągu ostatnich czterech lat. Na zatrważające zjawisko uwagę zwrócił senator Krzysztof Brejza, który posiłkuje się danymi samego Ministerstwa Zdrowia. Czy pacjenci mają się obawiać zmniejszonej dostępności do usług medycznych?

Senator Koalicji Obywatelskiej nie zostawia suchej nitki na Ministerstwie Zdrowia, udowadniając za pośrednictwem Facebooka, że polska służba zdrowia w zakresie hospitalizacji uszczupliła się przez ostatnie cztery lata o 20 tysięcy łóżek.

Według danych opublikowanych przez Krzysztofa Brejzę pod koniec 2016 roku w szpitalach w Polsce był dostęp do łącznie 218 250 łóżek. W odniesieniu do sytuacji z końca 2019 roku, gdzie odnotowano już 200 260 łóżek wyłania się niepokojący obraz. To jednak nie wszystko - do 31 marca 2020 roku liczba dostępnych łóżek została ograniczona do 198 258.

- Szokuje likwidacja 2000 łóżek szpitalnych w przededniu pandemii (styczeń-marzec 2020) – skomentowało mocno na swoim Facebooku Krzysztof Brejza.

Skasowano 20.000 miejsc w szpitalach😱 Wzrosła fortuna/spółki ludzi z otoczenia Min.Zdrowia. To w 4 lata rządów #PiS...

Gepostet von Krzysztof Brejza am Montag, 25. Mai 2020

Jak można przeczytać w oficjalnym uzasadnieniu Ministerstwa Zdrowia, cytowanym przez serwis Gazeta.pl, zmniejszenie liczby łózek jest podyktowane decyzjami dyrektorów szpitali, nie mając na celu ograniczania dostępu do świadczeń, a lepszym wykorzystaniem zasobów w danej placówce.

Mniejsza liczba łózek ma też związek z potrzebą nowych świadczeń zdrowotnych i zmianami w normach zatrudnienia pielęgniarek.

Okazuje się również, że dane uwzględniają także łóżka w placówkach prywatnych, które nie realizują kontraktu z NFZ. Baza jest więc zawyżona o łóżka ze szpitali komercyjnych.

Zobacz także: CZY STUDENCI WRÓCĄ NA UCZELNIE W TYM ROKU AKADEMICKIM? MINISTERSTWO SZKOLNICTWA WYŻSZEGO WYDAŁO OFICJALNY KOMUNIKAT

Może zainteresuje Cię to: WAŻNY APEL MINISTRA ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO DOTYCZĄCY MASECZEK. EPIDEMIA NADAL GROŹNA

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: MINISTER ANDRUSZKIEWICZ STARA SIĘ O DZIECKO. CZY POLITYK ZAMIERZA POBIERAĆ ŚWIADCZENIE 500 PLUS