Jak podaje portal „Fakt”, aby określić na jakim etapie pandemii koronawirusa znajduje się Polska należy przeanalizować liczbę aktywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Oblicza się ją na podstawie całkowitej liczby zakażeń od której odejmuje się liczbę ozdrowieńców oraz przypadków śmiertelnych. Następnie porównuje się ją z liczbą aktywnych zakażeń u sąsiadów. Co wynika z analizy tych danych?

Analiza danych

Z przeprowadzonej analizy danych specjaliści wnioskują, że u naszych sąsiadów Czechów, Słowaków i Niemców liczba zakażeń maleje. Czy to oznacza, że w Polsce także? Profesor Krzysztof Simon za absurdalne uważa twierdzenia, że epidemia jest już za nami.

„Wiadomo, że w okresie letnim, w warunkach tego kraju, w strefie umiarkowanej, choroby przenoszone drogą powietrzno-kropelkową szerzą się w sposób ograniczony i mniejsza jest częstotliwość. Ale proszę wziąć pod uwagę, że jesteśmy dalej w centrum epidemii” – podkreśla prof. Simon w programie „Koronawirus. Raport” emitowanym w TVN24.

pixabay

Luzowanie obostrzeń

Profesor Simon, który jest dolnośląskim wojewódzkim konsultantem do spraw chorób zakaźnych odniósł się również do kwestii luzowania obostrzeń. Jego zdaniem wszelkie działania w tym zakresie powinny być podejmowane w sposób racjonalny i powolny.

„Z części restrykcji nie można rezygnować, póki nie będzie szczepionki ani skutecznych leków. Ani nie ma idealnych leków, ani nie ma skutecznej szczepionki. A epidemia jest i wirus się szerzy” – podkreślił profesor Simon.

YouTube/Super Express

Liczba zakażonych

Profesor Simon uważa również, że realna liczba zakażonych koronawirusem osób w Polsce jest znacznie wyższa niż podawana oficjalnie. Jego zdaniem należy pomnożyć obecnie podawaną liczbę przez 5.

Oznaczałoby to, że w Polsce może być już około 100 tysięcy zarażonych. Specjalista wskazuje, że zastosowanie takiego przelicznika jest w pełni uprawnione, biorąc pod uwagę dane statystyczne podawane przez Chiny, Tajwan i pozostałe kraje, które zmierzyły się z epidemią wcześniej.

A co wy sądzicie o luzowaniu kolejnych obostrzeń?

To też może cię zainteresować: Trwa łagodzenie obostrzeń. Wiceminister rozwoju poinformowała o kolejnym ważnym terminie, wtedy ma nastąpić otwarcie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ostrzeżenie dla klientów jednej z sieci drogerii. Oszuści znaleźli nowy sposób na zdobycie wrażliwych danych

O tym się mówi: Kiedy szkoły będą otwarte dla wszystkich uczniów? Minister edukacji Dariusz Piontkowski zabrał głos, padły konkretne daty