W tym emeryci i renciści nie mogli narzekać na kwoty waloryzacji rent i emerytur - ci najbiedniejsi mogli zyskać w portfelu 100 złotych więcej. Do tego doszły wypłacane w kwietniu trzynaste emerytury, a sam Andrzej Duda zapowiedział korzystną zmianę przepisów dla osób przechodzących w czerwcu na emeryturę.

Osoby te nie traciłyby pieniędzy ze względu na waloryzację roczną. Dodatkowo, prezydent myśli intensywnie o obniżeniu wieku emerytalnego poprzez prowadzenie świadczeń stażowych.

Ten rok dla emerytów i rencistów był wyjątkowo dobry, jednak 2021 zapowiada się dramatycznie. Portal Money.pl, cytowany przez Pikio.pl ujawnia prawdopodobne wyliczenia przyszłorocznej waloryzacji i możliwych jest kilka scenariuszy.

Wysokość podwyżek emerytur i rent będzie związana bezpośrednio ze stanem polskiej gospodarki i rynku pracy po epidemii koronawirusa - wtedy bowiem odczujemy najsilniej ekonomiczne skutki w postaci kryzysu gospodarczego. Dziś jeszcze trudno wyrokować, jak będzie wyglądać świat finansów po epidemii.

Waloryzacja emerytur w 2021 roku będzie niska!

Bezpośredni wpływ na waloryzację świadczeń mają uśredniony wskaźnika cen towarów i usług dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w skali całego rok, a także 20 proc. wzrostu płac.

Co to oznacza? Według negatywnego scenari

usza nastąpi brak wzrostu wynagrodzeń, a inflacja wyhamuje, co oznacza podwyżki emerytur na poziomie 1 procenta! Czyli senior, który otrzymuje emeryturę minimalną - 1200 złotych brutto otrzyma tylko… 12 złotych podwyżki w skali miesiąca.

Optymistyczna wersja zakłada, że waloryzacja osiągnie poziom 3,58 proc., ale to mało prawdopodobne.

Najbardziej realna wersja wypadków to taka, że waloryzacja osiągnie poziom 2,8 proc, co oznacza wzrost minimalnego świadczenia o około 30 złotych na każdy tysiąc złotych emerytury.

To jednak tylko prognozy, a sytuacja wyklaruje się w drugiej połowie roku. Nieznany jest jeszcze budżet 2021. Warto jednak wziąć pod uwagę słowa prezes ZUS przytaczane przez Wirtualną Polskę, która wyjaśnia, że „prawo gwarantowane przez Konstytucję RP do zabezpieczenia społecznego nie oznacza, że obywatel nie będzie ponosić skutków ekonomicznych pogorszonej sytuacji finansowej państwa”.

Chodzi o potencjalny kryzys gospodarczy wywołany koronawirusem. Emeryci i renciści muszą się przygotować na skąpe podwyżki świadczeń w przyszłym roku.

Przypomnij sobie o… WALORYZACJA UCIESZY WIELU SENIORÓW. MOŻNA ZYSKAĆ TYSIĄCE ZŁOTYCH. JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ, ABY OTRZYMAĆ PIENIĄDZE

Jak informował portal Życie: NAJSTARSZA POLKA, KTÓRA WYGRAŁA Z KORONAWIRUSEM. MA 103 LATA. JAK JEJ SIĘ TO UDAŁO

Portal Życie pisał również o… KARDYNAŁ STANISŁAW DZIWISZ ZDRADZIŁ ZASKAKUJĄCE FAKTY Z ŻYCIA JANA PAWŁA II. TEGO NIKT SIĘ NIE SPODZIEWAŁ