Od czasu wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek ochronnych trwa zaciekły spór o zasadność tej decyzji Ministerstwa Zdrowia, gdy jeszcze miesiąc wcześniej minister zdrowia, Łukasz Szumowski w wywiadzie dla radia RMF FM deklarował, że nie chronią one w żaden sposób przed zachorowaniem na koronawirusa.

Później stwierdził jednak, że noszenie maseczek ma służyć wzajemnej ochronie, tzn. nas ona nie chroni, ale my chronimy innych, jeśli przechorowujemy COVID-19 bezobjawowo.

Epidemia spowodowała, że większość polskiego społeczeństwa już przyzwyczaiła się do zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, choć nie brakuje sceptyków, którzy uważają, że noszenie maseczek w długim okresie czasu będzie miało katastrofalne skutki dla naszego zdrowia. A jaka jest prawda? Na ten temat postanowił wypowiedzieć się jeden z lekarzy.

Internistka i lekarz medycyny sportowej wprost o zagrożeniu dla naszych płuc wynikających z noszenia maseczek

Istnieje duża grupa osób, w tym lekarzy, którzy przekonują, że od noszenia maseczek ochronnych można nabawić się m.in. bakteryjnego zapalenia płuc lub kandydozy tego narządu. Wątpliwości w tej sprawie rozwiewa Anna Plucik-Mrożek, internistka i lekarz medycyny sportowej, której wypowiedź z portalu Wirtualna Polska cytuje Pikio.pl.

Według lekarki, nie ma zagrożenia zapadnięcia na podobną chorobę, o ile ktoś inny nie używa tej samej maseczki co my (mowa oczywiście o jednorazowych maseczkach, a nie tych wielokrotnego użytku, które pierzemy i prasujemy).

Zagrożenie może natomiast stwarzać zbyt długie noszenie tej samej maski, zatem należy ją wymieniać maksymalnie po 4 godzinach, a najlepiej, gdy stanie się wilgotna.

Brak powiązania między grzybicą płuc, a maseczkami potwierdza także prof. Wojciech Dyszkiewicz, torakochirurg i zastępca dyrektora Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

Przypomnij sobie o… MAŁGORZATA OSTROWSKA-KRÓLIKOWSKA W TRUDNYCH CHWILACH MOŻE LICZYĆ NA PRZYJACIELA. CZYŻBY ODPŁACAŁ SIĘ ZA TO, CO ZROBIŁ DLA NIEGO PAWEŁ KRÓLIKOWSKI

Jak informował portal Życie: SYN KATE I WILLIAMA MA TRUDNOŚCI W NAUCE? KSIĘŻNA ZDECYDOWAŁA SIĘ NA SZCZERĄ WYPOWIEDŹ

Portal Życie pisał również o… CÓRKA EWY SAŁACKIEJ JEST JUŻ DOROSŁ