Ponad 12 lat temu ówczesny premier Donald Tusk przekonywał, że abonament jest archaicznym wynalazkiem, haraczem wyciąganym od obywateli, który powinien dawno zostać zniesiony. Wielu Polaków do dziś pamięta te słowa i uznaje podobnie, że opłacane użytkowania odbiorników radiowo-telewizyjnych to zły pomysł i nie płaci za abonament w nadziei, że nie dotknie ich surowa kara. Nic bardziej mylnego.

Publiczne media decyzją rządu mają otrzymać zaległe pieniądze z płatności abonamentu już wkrótce. W domach Polaków pojawią się masowe kontrole. Wielu Polaków albo przestało opłacać abonament, nieścigani za brak opłat, a wielu nowych nabywców radia czy telewizorów nie zarejestrowali ich oficjalnie na poczcie i nie wnosi opłat od samego początku posiadania sprzętu.

Faktem jest, że wysokość opłat abonamentowych od 2016 roku się nie zmienia – to miesięcznie wciąż 7 złotych za radio i 22,70 złotych łącznie za radio i telewizor. Warto pamiętać, że nawet, gdy posiadamy telewizję kablową to spoczywa na nas obowiązek płacenia za abonament.

Wysokie kary za braku opłaconego abonamentu. Ile zapłacimy, jeśli nas nakryją?

Kto jest zwolniony z opłat abonamentowych? Przede wszystkim, seniorzy – osoby po 75. Roku życia, posiadacze pierwszej grupy inwalidzkiej, niezdolni do pracy lub osoby o znacznej niesprawności, posiadacze renty socjalnej, zasiłku, bezrobotni, seniorzy z niską emeryturą, kombatanci, a także osoby głuche i niewidzące.

W 2019 roku ponad 10 tysięcy osób zostało zmuszonych za zapłacenia kary za brak uiszczania opłaty abonamentowej. Kontrole są przeprowadzane przez pracowników Poczty Polskiej, którzy spisują każde urządzenie bez rejestracji, za które trzeba spodziewać się kary w wysokości aż 30 miesięcznych opłat, czyli 6881 złotych, która w razie braku jej wniesienia może stanowić podstawę do egzekucji komorniczej.

W ten sposób media publiczne mogą odzyskać nawet 10 milionów złotych z niezapłaconego abonamentu. Jest jednak pewien haczyk – nie mamy obowiązku wpuszczenia kontrolera do domu. Wówczas wizyta zostanie przełożona na inny czas, co jest odnotowywane w protokole odwiedzin. Jeśli natomiast wróci z nakazem sądowym to wpuścić na teren domu będzie go już musieli.

Przypomnij sobie o… WALORYZACJA UCIESZY WIELU SENIORÓW. MOŻNA ZYSKAĆ TYSIĄCE ZŁOTYCH. JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ, ABY OTRZYMAĆ PIENIĄDZE

Jak informował portal Życie: NAJSTARSZA POLKA, KTÓRA WYGRAŁA Z KORONAWIRUSEM. MA 103 LATA. JAK JEJ SIĘ TO UDAŁO

Portal Życie pisał również o… KARDYNAŁ STANISŁAW DZIWISZ ZDRADZIŁ ZASKAKUJĄCE FAKTY Z ŻYCIA JANA PAWŁA II. TEGO NIKT SIĘ NIE SPODZIEWAŁ