Minister zdrowia Łukasz Szumowski znalazł się pod ostrzałem mediów. Wszystko dlatego, że dziennikarze zauważyli, że mógł dopuścić się nadużyć funkcji publicznych, które mają związek z dotacjami oraz grantami dla firm, które prowadzi jego rodzina.

Wygląda jednak na to, że sprawa jest bardziej zawiła niż można byłoby się spodziewać. TVP Info przeanalizowało zestawienie przygotowane przez portal wPolityce.pl, który nieco rozjaśnia sytuację.

Czy Łukasz Szumowski faktycznie nadużywa swojego stanowiska?

Łukasz Szumowski. Źródło: fakt.pl
Łukasz Szumowski. Źródło: fakt.pl
Łukasz Szumowski. Źródło: fakt.pl

Według wspomnianego zestawienia środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pozyskiwane przez trzy brane pod lupę spółki to w latach 2018-2020 około 45 milionów złotych, podczas gdy w latach 2014-2017 było to 130 milionów złotych. Ponadto w okresie 2018-2020 firmy otrzymały tylko 33% grantów, o które wnioskowały, podczas gdy w poprzednim okresie było to 100% grantów.

Co więcej, w czasie od listopada 2017 roku do listopada 2019 roku OncoArendi mimo złożenia wniosków o 4 granty nie otrzymało żadnego z nich.

Gdy przeanalizować wyniki konkurencji – są to dużo wyższe kwoty, firma Selvita, od 2019 roku znana jako Ryvu, otrzymała 100 mln zł w grantach, zaś Celon Pharma – 140 mln zł w grantach.

W okresie 2014-2020 firma OncoArendi otrzymała 174 miliony złotych, zaś Selvita (Ryvu) 247 milionów, a Celon Pharma – 403 miliony złotych.

Minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Źródło: Youtube

Gdy zauważyć, że skuteczność pozyskiwania grantów oraz ich wysokość spadła, wnioski dotyczące rzekomego nadużywania stanowiska przez Łukasza Szumowskiego nasuwają się same. Warto dodać, że minister zdrowia nie sprawował nadzoru nad NCBR w żadnym momencie pełnienia swojej funkcji.

Sprawa nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać – tak przynajmniej wskazują wyniki, które podaje wPolityce.pl.

Przypomnij sobie o… NAGŁE ZMNIEJSZENIE POPULACJI KOMARÓW ZASTANAWIA POLAKÓW. CZY STAŁO SIĘ COŚ SZCZEGÓLNEGO, O CO NALEŻY SIĘ MARTWIĆ

Jak informował portal Życie: JEDNA Z NAJPIĘKNIEJSZYCH POLSKICH AKTOREK NIE MIAŁA ŁATWEGO ŻYCIA. TERESA IŻEWSKA MOCNO ODCZUŁA SKUTKI SWOICH SŁÓW

Portal Życie pisał również o… PRZYSZEDŁEM SPOTKAĆ SIĘ Z RODZICAMI PANNY MŁODEJ, DRZWI SIĘ OTWIERAJĄ, PODBIEGA DO MNIE MAŁA DZIEWCZYNKA KRZYCZĄC "TATUSIU!”