Jakiś czas temu rząd zdecydował, że wdrożony zostanie specjalny plan, w którym krok po kroku cała Polska będzie wracać do normalności. 20 kwietnia rozpoczął się pierwszy etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

Od tego dnia w sklepach mogło przebywać więcej ludzi. Ponadto otwarte zostały lasy i parki, jednak place zabaw wciąż pozostały zamknięte. Co więcej, w kościołach może już przebywać więcej wiernych jednocześnie.

Drugi etap również już mamy za sobą. Przyniósł kolejne zmiany – otwarto te żłobki i przedszkola, w których organy założycielskie wyraziły na to zgodę.

Co więcej, 4 maja wznowiono działalność hoteli oraz miejsc noclegowych. Otworzone zostały również sklepy budowlane i meblowe, a także galerie handlowe.

Dodatkowo wznowiono działanie części instytucji kultury oraz przeprowadzanie zabiegów rehabilitacyjnych.

Mateusz Morawiecki. Źródło: natemat.pl
Mateusz Morawiecki. Źródło: natemat.pl
Mateusz Morawiecki. Źródło: natemat.pl

Trzeci etap znoszenia obostrzeń

Na najnowszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że już od poniedziałku wdrożony zostanie trzeci etap znoszenia obostrzeń. Co to oznacza?

Będzie można skorzystać z usług fryzjera czy kosmetyczki – już od 18 maja, z wymogiem stosowania środków ochrony osobistej, np. maseczek, gogli albo przyłbic (o ile zabieg na to pozwoli), po uprzednim zapisie telefonicznym lub internetowym, a także nie używając telefonu komórkowego. Klienci nie mogą przebywać w poczekalniach.

18 maja otwarte zostaną także usługi gastronomiczne – przy zachowaniu limitu 1 osoby na 4 m2, z obowiązkiem dezynfekcji stolika po każdym kliencie, stolikami znajdującymi się co najmniej 2 m od siebie, pilnowaniu odległości między gośćmi oraz stosowaniem środków ochrony osobistej przez obsługę. Goście mogą zdjąć z twarzy maseczki po zajęciu miejsca przy stoliku.

18 maja uruchomione będą także szkoły policealne, placówki z działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Od 25 maja wznowione zostaną zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas 1-3 oraz konsultacje dla maturzystów i ósmoklasistów, zaś od 1 czerwca – konsultacje dla innych uczniów.

Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski. Źródło: radio.lublin.pl
Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski. Źródło: radio.lublin.pl
Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski. Źródło: radio.lublin.pl

Zmienią się zasady dotyczące limitu pasażerów w transporcie publicznym – będzie on wynosił tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących, albo 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Od 17 maja w kościele będzie mogła przebywać naraz 1 osoba na 10 m2.

Przypomnij sobie o… JANINA OCHOJSKA WYGRAŁA STARCIE Z NAJWIĘKSZYM WROGIEM. NAJCIĘŻSZE JUŻ ZA NIĄ

Jak informował portal Życie: ŁUKASZ SZUMOWSKI ZŁOŻY ZAWIADOMIENIE DO PROKURATURY. CHODZI O MASECZKI OCHRONNE

Portal Życie pisał również o… MONIKA MILLER JEST „SPECJALISTKĄ W USZCZUPLANIU BUDŻETU” LESZKA MILLERA. SZCZERY WYWIAD Z POLITYKIEM I JEGO WNUCZKĄ