12 maja świętujemy Światowy Dzień Pielęgniarki. W tym trudnym czasie personel w placówkach medycznych jest szczególnie potrzebny, a jego poświęcenie tym bardziej doceniane.

Z tej okazji papież Franciszek wystosował specjalne orędzie, w którym dziękował pracownikom służby zdrowia za ich zaangażowanie w pracę i niesienie pomocy innym podczas pandemii.

Orędzie papieża Franciszka z okazji Dnia Pielęgniarek

„W tym historycznym momencie, naznaczonym światowym kryzysem zdrowia spowodowanym pandemią wirusa Covid-19, na nowo odkryliśmy, że postać pielęgniarki, ale także położnej, ma znaczenie fundamentalne” – oznajmił.

„Codziennie widzimy świadectwo odwagi i poświęcenia pracowników służby zdrowia, zwłaszcza pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy z profesjonalizmem, poświęceniem, poczuciem odpowiedzialności i miłości bliźniego pomagają osobom dotkniętym wirusem, narażając nawet swoje zdrowie.”

Franciszek nazwał pielęgniarki „stróżami i sługami życia”. Podkreślał, jak ważny jest ich zawód.

Papież Franciszek. Źródło: wp.pl
Papież Franciszek. Źródło: wp.pl
Papież Franciszek. Źródło: wp.pl

„Waszym profesjonalizmem kieruje odpowiedzialność moralna, która nie sprowadza się do wiedzy naukowo-technicznej, ale jest stale oświecana przez ludzką i humanizującą relację z chorym. Pielęgnując kobiety i mężczyzn, dzieci i starców w każdej fazie ich życia, od narodzin po śmierć, nieustannie słuchacie, nastawieni na to, by zrozumieć, jakie są potrzeby danego chorego w fazie, w jakiej się znajduje” – zauważył.

„Jesteście blisko ludzi w kluczowych momentach ich życia, narodzinach i śmierci, chorobach i uzdrowieniach, aby im pomóc przezwyciężyć sytuacje najbardziej traumatyczne. Czasami jesteście blisko nich, gdy umierają, dając pocieszenie i ulgę w ich ostatnich chwilach. Przez to wasze oddanie, należycie do świętych z sąsiedztwa” – podkreślił.

Papież Franciszek. Źródło: gazeta.pl
Papież Franciszek. Źródło: gazeta.pl
Papież Franciszek. Źródło: gazeta.pl

Dodał, że koronawirus pokazał ogromne braki w służbie zdrowia wielu państw.

„Dlatego apeluję do szefów państw na całym świecie o inwestowanie w zdrowie jako pierwszorzędne dobro wspólne, umacniając placówki i zatrudniając większą liczbę pielęgniarek, aby zapewnić każdemu odpowiednią opiekę, z poszanowaniem godności każdej osoby” – zwrócił się do najważniejszych polityków.

„Pielęgniarze i pielęgniarki, jak również położne, mają prawo i zasługują na to, aby byli bardziej doceniani i lepiej zaangażowanymi w procesy, które wpływają na zdrowie osób i wspólnot” – podkreślił.

Przypomnij sobie o… MAŁGORZATA OSTROWSKA-KRÓLIKOWSKA W TRUDNYCH CHWILACH MOŻE LICZYĆ NA PRZYJACIELA. CZYŻBY ODPŁACAŁ SIĘ ZA TO, CO ZROBIŁ DLA NIEGO PAWEŁ KRÓLIKOWSKI

Jak informował portal Życie: SYN KATE I WILLIAMA MA TRUDNOŚCI W NAUCE? KSIĘŻNA ZDECYDOWAŁA SIĘ NA SZCZERĄ WYPOWIEDŹ

Portal Życie pisał również o… CÓRKA EWY SAŁACKIEJ JEST JUŻ DOROSŁĄ KOBIETĄ. MATYLDA KIRSTEIN WSPOMINA MAMĘ. CZY JEST DO NIEJ PODOBNA