W ostatnim czasie zjawiska pogodowe, które możemy zaobserwować w Polsce, bywają niezwykłe. Bardzo często aura diametralnie się zmienia i niekiedy to, co za oknem, w ogóle nie pasuje do tradycyjnego wyobrażenia pogody o danej porze roku.

Tak było z ciepłą zimą czy śniegiem w kwietniu. Teraz, choć pogoda nieco się unormowała i jest adekwatna do tego, co spotykało nas co roku wiosną, wciąż musimy mierzyć się z kolejnymi załamaniami.

Pogoda w Polsce znów się załamie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już wydał ostrzeżenia, które mają zasygnalizować, że aura w Polsce znów się zmieni. Według synoptyków to czas, by ogłosić żółty stopień alertów.

Nadchodzi załamanie pogody. Źródło: fakt.pl
Nadchodzi załamanie pogody. Źródło: fakt.pl
Nadchodzi załamanie pogody. Źródło: fakt.pl

Pomimo rosnących temperatur nocami wciąż występują przymrozki, które zwiększają ilość wypadków drogowych, są także utrapieniem dla ogrodników czy też osób, które chciałyby móc wyjść na wiosenny spacer bez kurtki.

Jak ogłasza IMGW w swoim ostrzeżeniu pierwszego stopnia – w województwie małopolskim sytuacja ta będzie szczególnie widoczna. Od 5 maja o 7:30 do 6 maja do 7:30 obowiązuje ostrzeżenie dotyczące temperatur – w najzimniejszych momentach przy gruncie może być nawet -3 stopnie Celsjusza, a średnio będzie to -1 stopień.

Co więcej, 6 maja województwa podkarpackie i mazowieckie muszą przygotować się na obfite opady deszczu – lokalnie nawet do 20-30 l na metr kwadratowy. Alert będzie obowiązywał od 6 maja o 7:30 do 7 maja o 7:30.

Pogoda znów zaskoczy. Źródło: gazeta.pl
Pogoda znów zaskoczy. Źródło: gazeta.pl
Pogoda znów zaskoczy. Źródło: gazeta.pl

To jeszcze nie wszystko. Deszcz będzie nad nami również dzisiaj, we wschodniej Polsce w ilości do 10 l na metr kwadratowy, w reszcie kraju do 5 l. Temperatura też nie przypomina ciepłych majowych dni, jakie znamy – dziś będzie to maksymalnie 13 stopni Celsjusza.

Doskwierać będzie również wiatr, który wieje z północnego zachodu, osiągając prędkość w porywach do 60 km/h.

Jednak dla tych, którzy czekają na lepsze wieści, jest niespodzianka – od piątku nadejdzie znów ocieplenie, a w sobotę w województwie dolnośląskim można liczyć na temperaturę do 22 stopni Celsjusza i lekki wiatr.

Przypomnij sobie o… JAK WYGLĄDA NAJSTARSZA CÓRKA NATALII KUKULSKIEJ? ALEŻ ONA WYROSŁA, JEST BARDZO PODOBNA DO MAMY

Jak informował portal Życie: ULUBIONY SKLEP POLAKÓW ZNÓW OTWARTY. KLIENCI SZTURMEM RUSZYLI NA ZAKUPY

Portal Życie pisał również o… JAK PRZYRZĄDZIĆ KURCZAKA RODEM Z KFC? PRZEPIS TAKI, ŻE PALCE LIZAĆ