Truskawki są jednymi z najpopularniejszych owoców w Polsce. Chętnie sięgamy po nie wtedy, gdy nadchodzi sezon, kupując całe koszyczki, a także poza sezonem – korzystając z mrożonek.

Część Polaków posiada ogromne uprawy truskawek, inni hodują je specjalnie do własnego spożycia w ogródku, a jeszcze inni nie decydują się na własne uprawy – czasami ze względu na brak czasu, niekiedy chodzi o finanse, w jeszcze innym przypadku – o brak miejsca.

Polskie truskawki już w sprzedaży

Istnieje kilka sposobów na uprawę truskawek nawet na małym obszarze – sadzenie na tzw. podniesionych zagonach, uprawa rzędowa, uprawa rzędowo-pasowa w gruncie oraz uprawa pionowa, np. w rurach PCV lub rynnach.

Truskawki. Źródło: gazetawroclawska.pl
Truskawki. Źródło: gazetawroclawska.pl
Truskawki. Źródło: gazetawroclawska.pl

Jednak nie każdy ma możliwość uprawiania swoich truskawek – mieszkańcy bloków, osoby, które nie posiadają własnego kawałka ziemi czy wreszcie te, które nie mają dostatecznej ilości czasu, korzystają z sezonu, kupując świeże truskawki.

Przez większość roku można zakupić te soczyste owoce z upraw zagranicznych, m.in. z Hiszpanii, a także w formie mrożonek. Jednak w cieplejszym okresie miłośnicy truskawek polują na te, które pochodzą z Polski.

Okazuje się, że ci, którzy uprawiają truskawki w tunelach foliowych, zebrali już pierwsze plony. Choć na razie owoce te są trudniej dostępne i zdecydowanie droższe – te z polskich upraw mogą kosztować od 18 do nawet 22 zł – to jednak znajdują się ich amatorzy. Dla porównania – truskawki z Hiszpanii to koszt rzędu 12 zł za kilogram.

Pomidory. Źródło: warzywa.pl
Pomidory. Źródło: warzywa.pl
Pomidory. Źródło: warzywa.pl

Specjaliści przewidują, że za 2-3 tygodnie będzie znacznie więcej truskawek, a co za tym idzie, będą one także tańsze. Jak na razie producenci nie wiedzą, czy będą inwestowali w nawadnianie plantacji, gdyż potrzebują pracowników do zbioru tych słodkich owoców, a ich cena musiałaby się trzymać na poziomie około 10 zł za kilogram w sezonie, by było to opłacalne.

Tanie są za to ogórki ze szklarni – 2-3 zł za kilogram, a także ogórki gruntowe – 5,5-7 zł za kilogram. Z kolei czerwone pomidory kosztują 3,5-4,5 zł za kilogram, a malinowe – 5-6,5 zł za kilogram.

Za rabarbar z Polski zapłacimy ok. 8 zł za kilogram, zaś za jabłka – 4-5 zł, zależnie od odmiany.

Przypomnij sobie o… DAGMARA KAŹMIERSKA ZALICZYŁA SPORĄ WPADKĘ. WYGADAŁA JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH SEKRETÓW, CO NA TO JEJ PRZYJACIÓŁKA EDZIA

Jak informował portal Życie: BEATA KOZIDRAK ŚWIĘTUJE URODZINY. FANI PRZYPOMINAJĄ, ŻE DZIŚ „NAJWAŻNIEJSZY DZIEŃ W ROKU”. JAK WYGLĄDAŁA JEJ DROGA NA SZCZYT

Portal Życie pisał również o… NAJBIEDNIEJSZY EMERYT W POLSCE OTRZYMUJE TYLKO 2 GROSZE MIESIĘCZNIE Z ZUS. JAKI JEST POWÓD TAK NISKICH ŚWIADCZEŃ