Polscy emeryci otrzymują różnej wysokości comiesięczne świadczenia, w dużej mierze są to pieniądze, za które mają przeżyć cały kolejny miesiąc. Niestety, w niektórych przypadkach to wprost nierealne.

Okazuje się, że najniższa w Polsce emerytura to… 2 grosze. Brzmi jak pomyłka lub żart? Niestety, to smutna prawda.

Najniższa emerytura w Polsce. Powód? Nieprawdopodobny

Według informacji podawanych przed media „rekordzistką” jest 62-latka z Lublina. W ciągu całego życia udokumentowała tylko jeden dzień pracy, przez co jej świadczenie to zaledwie 2 grosze miesięcznie.

Co z emeryturami? Źródło: biznesinfo.pl
Co z emeryturami? Źródło: biznesinfo.pl
Co z emeryturami? Źródło: biznesinfo.pl

Kolejne miejsce zajmuje mieszkanka Szczecina – udokumentowała, że przepracowała 1,5 miesiąca, co sprawiło, że otrzymuje 4 grosze miesięcznie. Z kolei emerytka z Sosnowca dostaje 5 groszy miesięcznie – nie wykazała udokumentowanych przychodów, za to raz w życiu wzięła udział w dwudniowym szkoleniu z Urzędu Pracy.

Są także osoby, które otrzymują dużo, dużo więcej – zalicza się do nich 81-letnia bydgoszczanka, która dostaje 22 168,88 zł miesięcznie samej emerytury, a ze względu na fakt, że cały czas pracuje, wysokość świadczenia wciąż wzrasta. Tylko 40 zł mniej dostaje pewien mężczyzna z Lublina po 57 latach pracy na wysokim stanowisku w firmie państwowej.

Podium zamyka kobieta z Kielc, która przez 57 lat wykładała na uczelni. Jej świadczenie to – bagatela – niemal 17 tysięcy złotych miesięcznie.

Niestety, z raportu ZUS wynika jasno, że 46% emerytów otrzymuje świadczenie niższe niż minimalne, a aż 741 seniorów dostaje poniżej 10 zł miesięcznie. Większość osób, które otrzymują tak niskie emerytury, to kobiety.

Najniższa emerytura w Polsce to tylko 2 grosze. Źródło: polskatimes.pl
Najniższa emerytura w Polsce to tylko 2 grosze. Źródło: polskatimes.pl
Najniższa emerytura w Polsce to tylko 2 grosze. Źródło: polskatimes.pl

Skąd biorą się takie rozbieżności? Osoby, które dostają mniej niż emerytura minimalna, mają niepełny staż ubezpieczeniowy – kobiety mniej niż 20, zaś mężczyźni mniej niż 25 lat. Właśnie dlatego ZUS nie może podwyższyć ich emerytur do wysokości ustanowionego świadczenia minimalnego.

Przypomnij sobie o… BEATA KOZIDRAK ŚWIĘTUJE URODZINY. FANI PRZYPOMINAJĄ, ŻE DZIŚ „NAJWAŻNIEJSZY DZIEŃ W ROKU”. JAK WYGLĄDAŁA JEJ DROGA NA SZCZYT

Jak informował portal Życie: DAGMARA KAŹMIERSKA ZALICZYŁA SPORĄ WPADKĘ. WYGADAŁA JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH SEKRETÓW, CO NA TO JEJ PRZYJACIÓŁKA EDZIA

Portal Życie pisał również o… ANTEK KRÓLIKOWSKI UJAWNIŁ, CO POLSAT ZROBIŁ PAWŁOWI KRÓLIKOWSKIEMU. NIEPRAWDOPODOBNE