Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział dziś coś, co może wzbudzić spory niepokój.

- Ten wirus ma potencjał do tego, żeby spowodować pandemię. To nie jest czas na strach. To czas na podjęcie działań w celu zapobiegania zakażeniom i ratowania życia – oświadczył.

Koronawirus rozprzestrzenia się po świecie w błyskawicznym tempie. Jak stwierdził Szef WHO, nie jest on niemożliwą do zatrzymania epidemią grypy, wręcz przeciwnie, są środki pozwalające na zatrzymanie jego rozprzestrzeniania.

Prędzej czy później epidemię odczujemy wszyscy – nawet, jeśli nie dotknie nas ona bezpośrednio, to będzie widoczna choćby w sklepach.

Jakich produktów może zabraknąć przez koronawirusa?

Chińczycy do tego stopnia boją się wirusa, że zdecydowali o wstrzymaniu prac w różnych fabrykach, zakładach produkcyjnych. Może to spowodować ogólnoświatowe problemy z dostępnością pewnych produktów.

Według szacunkowych wartości w Azji produkuje się ok. 80% czosnku i 50% imbiru, który następnie trafia do innych krajów na świecie.

Na tym fakcie może skorzystać Hiszpania, która odpowiada za produkcję największej ilości czosnku w Europie. Już teraz hiszpańscy rolnicy nie mogą nadążyć z realizowaniem zamówień.

Widać także różnice w cenach produktów – do tej pory w Holandii kilogram czosnku płaciło się 0,30 euro, teraz jest to kwota 2,80 euro. W przypadku imbiru koszt 13-kilogramowej paczki wynosił 21 euro, obecnie jest to aż 40 euro.

Jeśli stan na świecie nie poprawi się, Polska także może mieć problemy z dostępem do imbiru oraz czosnku. Polacy martwią się również, co dalej z lekami.

Jak twierdzi jeden z przedstawicieli GIF, jak na razie nie ma się jeszcze czym niepokoić, a sytuacja jest monitorowana na bieżąco.

Przypomnij sobie o… ZŁODZIEJE SKRADLI AUTO, KTÓRYM WOŻONO DZIECKO NA REHABILITACJĘ. NAJBLIŻSI CHŁOPCA BŁAGAJĄ O POMOC, POLICJA ZAŁAMUJE RĘCE

Jak informował portal Życie: MIĘSO DOSTĘPNE W POPULARNYM MARKECIE ZOSTAŁO WYCOFANE ZE SPRZEDAŻY. JEGO SPOŻYCIE JEST NIEBEZPIECZNE

Portal Życie pisał również o… KORONAWIRUS STAJE SIĘ ŹRÓDŁEM ZAROBKU RÓWNIEŻ W POLSCE. JAK NIE DAĆ SIĘ NABRAĆ OSOBOM, KTÓRE CHCĄ SIĘ DOROBIĆ NA EPIDEMII