Statystyki mówią, że sześcioraczki rodzą się raz na 4,7 miliarda ciąż na świecie. Bardzo trudno jest doprowadzić taką ciążę do szczęśliwego rozwiązania.

20 maja 2019 roku urodziły się pierwsze sześcioraczki w Polsce – Nela, Kaja, Malwina, Zosia, Tymon i Filip.

Klaudia Marzec, mama dzieci, urodziła je przez cesarskie cięcie. Operacja trwała 45 minut.

Dzieci były wcześniakami, nie wszystkie mogły od razu wrócić do domu – niektóre z nich przebywały w szpitalu jeszcze przez cztery miesiące.

Rodzice dzieci wychowują je w Tylmanowej pod Krakowem. Mogą liczyć nie tylko na siebie oraz rodzinę, ale także pomoc od władz województwa małopolskiego.

View this post on Instagram

Bardzo szczery wpis... Jakie to uczucie? Na świecie pojawia się 6 bezpronnych dzieci ważących od 890 gram to niewiele ponad kg... Ty stajesz na świeczniku i każdy myśli, że ma prawo cie ocenić nie mając pojęcia przez co przechodzisz. Przecież jeden wczesniak to wyzwanie, ja mam 6- chyba nie podołam. Lekarze ratuja Twoje dzieci, rodzina cie wspiera, spokojne życie zamienia się w karuzele bez trzymanki. Dostajesz wsparcie w postaci środków na opłacenie niań- takie otrzymaliśmy, a jakby nie patrzeć są to pierwsze w Polsce sześcioraczki... Nie wiesz co przyniesie jutro, czy Twoje dzieci będą chodzić, mówić i dobrze się rozwijać. Skorzystasz z tej pomocy mając świadomość  że prawdopodnie spłynie na ciebie kolejna fala hejtu? Ja skorzystałam, jestem tylko człowiekiem, a słowa ranią. Ale trzymam się jednego: dobro dzieci jest najważniejsze. PS. Prowadzę ten profil dla osób którzy są ciekawi jak potacza się losy naszej rodziny. Powoli się otwieram i jak będę gotowa zacznę pokazywać również druga stronę medalu- trud jaki kosztuje nas droga naszych dzieci do normalności.

A post shared by Klaudia Marzec (@szescioraczki_pl_sextuplets) on

Prawie milion złotych dla rodziców polskich sześcioraczków

919 tysięcy złotych zapomogi trafi do rodziców sześcioraczków już niebawem. Ta niebotyczna kwota zapomogi została zatwierdzona przez radnych sejmiku wojewódzkiego.

„Posiadanie tak licznego potomstwa to błogosławieństwo, ale także olbrzymie wyzwanie. Mamy nadzieję, że pomoc finansowa pozwoli rodzicom wychowywać pociechy bez trosk o ich najważniejsze potrzeby” – wyjaśnia marszałek województwa małopolskiego, Witold Kozłowski.

Większość wspomnianych środków będzie przeznaczona na rehabilitację dzieci, gdyż cała szóstka to wcześniaki, które urodziły się w 29 tygodniu ciąży. Tak wczesny poród sprawia, że rodzeństwo ma mocno obniżoną odporność.

„Wszystkie dzieci muszą być rehabilitowane pod okiem specjalistów kilka razy w tygodniu, wymagają także codziennej stymulacji w domu. Zapewnienie im odpowiedniej opieki to prawdziwe wyzwanie, dlatego środki w wysokości ponad 919 tysięcy złotych będą przekazane na rzecz rodziny tak, aby rodzice mogli zorganizować dla nich całodobową opiekę” – wyjaśnia przedstawicielka zarządu województwa, Marta Malec-Lech.

Rodzice sześcioraczków otrzymali już wcześniej pomoc – dotychczas dostali 485 tysięcy złotych od władz województwa. Kwota ta pozwoliła na sfinansowanie opiekunek oraz zakupienie wyprawek dla sześciorga dzieci.

Przypomnij sobie o… ZAKAZ ARCYBISKUPA ZMIENI OBLICZE ŚLUBÓW W POLSCE. CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ PAROM MŁODYM

Jak informował portal Życie: RZĄD ROZPOCZYNA PRACĘ NAD "CZTERNASTKĄ". NIE KAŻDY BĘDZIE MÓGŁ SIĘ CIESZYĆ DODATKOWYM DOCHODEM. TRZEBA SPEŁNIĆ ODPOWIEDNIE WARUNKI, JAKIE

Portal Życie pisał również o… PIERWSZE POLSKIE SZEŚCIORACZKI ZNÓW PODBIJAJĄ INTSTAGRAM. TO ZDJĘCIE JEST NAPRAWDĘ UROCZE