W tym roku po raz kolejny zostaną wypłacone świadczenia w ramach tak zwanej trzynastki, czyli programu Emerytura plus.

Niestety pomimo wprowadzonych regulacji i programów, które mają podnieść jakość życia seniorów, to wciąż nie zmienia faktu, że kwoty emerytur są bardzo niskie i często nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych.

Według znacznie zawyżonej średniej GUS, w 2019 roku emeryci otrzymywali średnio nieco powyżej 2350 złotych brutto, co stanowi około 1925 złotych "na rękę".

Choć kwota ta nie wydaje się aż tak niska biorąc pod uwagę niektóre emerytury, to jednak przy wydatkach w Polsce nie wystarcza na godne życie.

Wydatki w Polsce

Ostatni raport KRD "Portfel Statystycznego Polaka" dotyczący 2018 (warto dodać, że w 2019 roku nastąpiły podwyżki cen) nie pozostawia złudzeń.

Polacy płacili średnio 514 złotych w ciągu miesiąca na czynsz za mieszkanie, 193 złote za prąd, 116 złotych z gaz, 336 złotych za ogrzewanie, 108 złotych za wodę, 52 złote za wywóz śmieci, co łącznie daje 1319 złotych.

Doliczając do tej kwoty 83 złote za telewizję, 68 złotych za internet i 102 złote za telefon kwota ta wzrasta do prawie 1600 złotych. Tyle właśnie trzeba przeznaczyć około na podstawowe opłaty związane z mieszkaniem z wypłaty lub emerytury.

Oznacza to, że statystyczny emeryt po uregulowaniu comiesięcznej należności miałby do dyspozycji na pozostałe potrzeby jedynie 353 złote, czyli poniżej 12 złotych dziennie.

Emeryci nie mają pieniędzy na leczenie

Opłaty za mieszkanie i codziennie życie to jednak nie wszystko! Warto wziąć pod uwagę fakt, że emeryci to grupa osób, która ma najwięcej wydatków związanych ze zdrowiem.

Według ostatnich danych GUS, statystyczny senior w Polsce potrzebuje 112 złotych na zakup potrzebnych leków i usług medycznych. Wychodzi więc na to, że uregulowaniu podstawowych opłat comiesięcznych i wydatków na zdrowie emerytowi pozostaje tylko 241 złotych na życie.

Oznacza to, że średnio emeryci mają 8 złotych dziennie na przeżycie. Przy aktualnych cenach żywności, środków czystości i odzieży nie ma najmniejszej szansy, aby utrzymać się za taką kwotę.

Może zainteresuje Cię to: WYSOKOŚĆ EMERYTURY ZALEŻNA OD LICZBY DZIECI? POJAWIŁ SIĘ NOWY PROJEKT RZĄDU

Zobacz także: GWIAZDY UJAWNIAJĄ WYSOKOŚĆ SWOJEJ EMERYTURY. ILE OTRZYMUJE ZENEK MARTYNIUK CZY IRENA LIPIŃSKA, SERIALOWA WDOWA PO MOSTOWIAKU

Portal "Życie" poleca: CZY TO KONIEC 500 PLUS JAKIE ZNAMY? RZĄD CHCE ZMIENIĆ WYSOKOŚĆ ŚWIADCZENIA. KTO DOSTANIE MNIEJ PIENIĘDZY