W ostatnim czasie Polacy obserwowali działanie żywiołów z daleka. Nasz kraj omijała ich niszczycielska siła, która dała o sobie znać m.in. w Australii czy Amazonii. Teraz zagrożenie pojawiło się również w Polsce.

Sztorm panuje w Polsce

Północno-zachodni wiatr wywołał niepowołane skutki. Woda znajdująca się dotychczas na otwartym morzu wlewa się do portów na Bałtyku. Zagrożone są województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Zdecydowano się na wydanie ostrzeżenia hydrologicznego drugiego stopnia. Mówi ono o „wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych”.

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni zapowiada, że przewiduje się silny wiatr z północnego zachodu oraz wysokie napełnienie wód Morza Bałtyckiego (22.01 było to 538 cm), co sprawi, że poziom wody wzrośnie na całym Wybrzeżu Bałtyckim.

Zapowiada się, że na zachodzie wybrzeża woda osiągnie stan ostrzegawczy, a miejscami nawet powyżej.

Taki stan rzeczy nazywa się wezbraniem lub cofką. Ma miejsce wtedy, gdy wiatr wieje z północy albo północnego zachodu, a na otwartym morzu trwa sztorm.

Skutki wezbrania to wlewanie się wody z powrotem do rzek. Poziom wody w nadmorskich portach jest dużo wyższy niż zazwyczaj, co doprowadza do niebezpiecznych incydentów dla cumujących statków.

Woda stanowi bezpośrednie zagrożenie dla posesji, które znajdują się w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Pozostali mieszkańcy nadmorskich rejonów mogą czuć się bezpieczni.

Groźny sztorm w Hiszpanii

Nie tylko Polska zmaga się z żywiołem wody. Na Półwyspie Iberyjskim trwają zmagania ze sztormem Gloria, który spowodował śmierć czterech osób i zranienie dwóch. Żywioł spowodował duże zniszczenia w Hiszpanii.

Skutkiem sztormu są powodzie, wichury oraz duże opady śniegu. Zamknięto część szkół oraz dróg, a według informacji płynących z mediów 200 tys. osób jest bez prądu. Wysokość fal wynosiła do kilkunastu metrów.

Z tragicznymi skutkami sztormu zmaga się również Portugalia.

Czy to początek spełniania się przepowiedni Nostradamusa, która mówiła, że w tym roku poważnym zagrożeniem dla świata będzie także żywioł wody?

Przypomnij sobie o… WOŚP 2020. ZEBRALI PONAD 775 TYSIĘCY ZŁOTYCH! TAKI WYNIK TO PRAWDZIWY POWÓD DO DUMY

Jak informował portal Życie: SYNOPTYCY WYDALI RANO PILNE OSTRZEŻENIA. JEŚLI WYCHODZISZ Z DOMU, BĄDŹ BARDZO OSTROŻNY

Portal Życie pisał również o… KAYAH PRZYZNAŁA SIĘ DO NIEULECZALNEJ CHOROBY, KTÓREJ OBJAWY ODCZUWA NA CO DZIEŃ. CO DOLEGA ZNANEJ PIOSENKARCE