Banknoty to nadal w Polsce najbardziej rozpowszechniony środek płatniczy. Wymieniamy się nimi z kasjerami nawet kilka razy dziennie.

Mało osób jednak wie, że każdy banknot, który trzymamy w portfelu, warto dokładnie obejrzeć. Czego należy szukać?

Otóż wszystko rozchodzi się o oznaczenie seryjne. Jeśli Narodowy Bank Polski nadrukował tam charakterystyczny ciąg cyfr, to taki banknot może być warty tysiące razy więcej niż jego nominał!

Najbardziej wartościowe są te banknoty, których numer seryjny składa się z tych samych cyfr, np. 1111111. Całkiem nieźle można też zarobić na tzw. ciągach radarowych, które wyglądają w ten sposób – 1234321 lub 4567654 itd.

Warto zwrócić także uwagę na trzy występujące po sobie cyfry – 444 lub 666.

Co więcej, istotne są także oznaczenia literowe. YA oraz ZA to tzw. serie limitowane. Z kolei AA i AB są wiele warte ze względu na miejsce drukowania – pochodzą z angielskich fabryk z samego początku denominacji.

Jak dokładnie określić wartość takiego banknotu? Wystarczy skorzystać z serwisów aukcyjnych. Kolekcjonerzy dosłownie walczą o takie rarytasy i są w stanie zapłacić krocie za konkretny numer seryjny.

A więc powodzenia, sprawdzajcie portfele!

Przypomnij sobie o: IMPONUJĄCA SUMA NA 28. FINALE WOŚP W 2020 ROKU. JAKĄ KWOTĘ UDAŁO SIĘ ZEBRAĆ? CZY PADNIE REKORD

Portal "Życie" pisał również: SZCZERE WYZNANIE MICHAŁA WIŚNIEWSKIEGO. JEST NIEULECZALNIE CHORY, ALE NIE ZAMIERZA SIĘ PODDAWAĆ