O warunkach polskich seniorów nadal wiele się mówi. I choć rząd obiecuje podwyżki i pakiet benefitów dla najstarszych Polaków, wciąż są osoby, którym środków nie starcza od pierwszego do pierwszego.

Podwyżki cen za lekarstwa i żywność sprawiają, że wielu emerytów nie może liczyć na godne warunki życia. Ci, którzy nie mogą liczyć na pomoc rodziny znajdują się w poważnych tarapatach.

Okazuje się bowiem, iz stawki najmniejszych świadczeń emerytalnych są zaskakująco niskie. Za takie kwoty nie można zwyczajnie funkcjonować. Przekonała się o tym 61-letnia mieszkanka Podkarpacia.

Ile wynosi emerytura 61-latki?

Jak podaje "Fakt" wysokość miesięcznego, wypłacanego przez oddział ZUS w Rzeszowie, świadczenia wynosi 2,43 złotych. Za taką kwotę kobieta niewiele może kupić. Tyle pieniędzy może nie starczyć nawet na chleb.

Tak niskie świadczenie jest wynikiem bardzo krótkiego stażu pracy. Emerytka miała pracować w zawodzie jedynie przez 4 miesiące i 3 dni. I choć staż pracy teoretycznie nie ma wpływu na to, czy dostaniemy emeryturę, czy nie, ma znaczący wpływ na jej wysokość.

Rzecznik ZUS na Podkarpaciu wyjaśnia w rozmowie dla "Faktu" z czego dokładnie wynika wysokość świadczenia:

"Pamiętajmy, że wysokość emerytury zależy od naszego kapitału początkowego oraz składek zgromadzonych na indywidualnym koncie każdego ubezpieczonego. Staż pracy nie ma wpływu na ustalenie prawa do emerytury, ale może mieć wpływ na jej wysokość. Im dłużej płacimy składki, tym wyższe jest nasze świadczenie."

Jaki staż pracy trzeba posiadać, by uzyskać minimalną stawkę emerytalną?

W tej chwili minimalna wysokość świadczenia emerytalnego wynosi 1100 złotych. Jednak aby móc uzyskać taką kwotę trzeba mieć przepracowaną odpowiednią liczbę lat. W przypadku kobiet to 20 lat, a w przypadku mężczyzn o 5 więcej.

Innym warunkiem uzyskania emerytury jest wkroczenie w odpowiedni wiek, czyli tzw. wiek emerytalny. Obecnie w Polsce to 60 lat dla pań i 65 dla panów.

Świadczenie mieszkanki Podkarpacia wynosi zaledwie 2,43 zł, ponieważ kobieta nie spełnia odpowiednich wymogów, a jej staż pracy jest za krótki, by mogła zakwalifikować się do grona emerytów otrzymujących 1100 złotych miesięcznie.

A ile z kolei, wynosiła najwyższa wypłacona przez ZUS w Rzeszowie emerytura?

Na najwyższe świadczenie emerytalne mógł liczyć 74-latek. Mężczyzna, co miesiąc, otrzymuje z placówki 13 627 zł. Oprócz tego przysługuje mu także dodatek pielęgnacyjny w wysokości 222,01 złotych.

Taka duża dysproporcja między 61-latką a 74-latkiem wynika ze stażu pracy. W przeciwieństwie do kobiety, mężczyzna ma na swoim koncie wiele lat pracy zawodowej.

Okazuje się, że emeryt przepracował aż 56 lat, 4 miesiące i 14 dni. Nic dziwnego, iż jego emerytura jest o wiele wyższa od przeciętnej.

Przypomnij sobie o: NAJNOWSZE INFORMACJE W SPRAWIE CZTERNASTEJ EMERYTURY. MINISTER ZDRADZIŁ: WYPŁATY SPORO PÓŹNIEJ NIŻ SIĘ SPODZIEWANO

Jak informował portal "Życie": WYPŁATY 500+ POWAŻNIE ZAGROŻONE? EKSPERCI MÓWIĄ WPROST - POLSKA MOŻE ZBANKRUTOWAĆ

Portal "Życie" pisał również: NOWE ŚWIĘTO PAŃSTWOWE W POLSCE, TO JUŻ W LUTYM. CZY BĘDZIEMY MIELI WTEDY DZIEŃ WOLNY