Minister rodziny i pracy podczas ostatniego wywiadu w radiowej Jedynce poruszyła temat trzynastego i czternastego świadczenie w ramach programu Emerytura Plus.

Dodatkowe świadczenie z program Emerytura Plus będzie wypłacane każdego roku w kwietniu
 - poinformowała Marlena Maląg.

Jak dodała dodatkowa emerytura wyniesie około 1000 złotych netto, czyli tyle, co emerytura minimalna. Pieniądze zostaną wypłacone 9,8 milionom emerytom, w tym również mundurowym.

Kto otrzyma świadczenie w ramach "czternastki"?

Czternaste emerytury wypłacane są na innych zasadach niż znane wszystkim "trzynastki". Jak się okazuje, w tym przypadku znaczenie będzie miał prób dochodowy.

Szykowany jest projekt dotyczący czternastej emerytury. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej ma go na warsztacie. Zgłosiliśmy już ten projekt do prac rządu. Pewne swoje uwagi naniosło Centrum Analiz Strategicznych. Będziemy go dopracowywać
 - zapowiedziała minister, Marlena Maląg.

Podkreśliła jednocześnie, że próg dochodowy będzie obowiązywał na zasadzie "złotówka za złotówkę".

Oznacza to, że wielu seniorów otrzyma świadczenie pomniejszone o taką kwotę, jaką przekroczą oni określony próg dochowy. Póki co zapowiadano, że wysokość progu będzie na poziomie 2900 złotych.

Wypłaty planowane są na listopad 2021 roku. Więcej szczegółów zostanie przekazanych po zaakceptowaniu projektu przez rząd.

Marlena Maląg poinformowała także, że budżet na ten cel został już zabezpieczony w prognozie długofalowej.

To będzie kosztowało państwo ok. 10 mld zł
- powiedziała.

Co z "trzynastkami"? 

Minister Marlena Maląg wspomniała także, o trzynastych emeryturach. W przeciwieństwie do "czternastki" będą one wypłacane każdemu bez względu na wysokość emerytury.

W 2020 roku koszta przeznaczone na pokrycie tego świadczenia mają wynieść około 11,7 miliona złotych. Pieniądze zostaną podzielone na 9,8 miliona uprawnionych.

Ustawa przewiduje, że każdy emeryt, każdy rencista otrzyma dodatkowe świadczenie, które będzie wypłacane nie jednorazowo, w jednym roku, ale rok do roku w miesiącu kwietniu, (…) na poziomie minimalnej emerytury
- wyjaśniła Marlena Maląg.

Ustawa została zatwierdzona przez Sejm. Teraz pieczę nad nim sprawować będzie Senat.

Przelewy będą przekazywanie cyklicznie, każdego roku w kwietniu. Wartość świadczenia wynosi tyle samo, co kwota emerytury minimalnej.

W 2020 roku będzie to 1200 złotych brutto, czyli 981 złotych netto.

Prezes MRPiPS zaznacza także, że świadczenia obejmują osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, a także specjalną dla rolników lub służb mundurowych.

Pieniądze zostaną przekazane też w przypadku pobierania emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych i strukturalnych, rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Podbnie będzie w przypadku nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych czy rodzicielskich świadczeń uzupełniających.

Może zainteresuje Cię to: DODATKOWY ZASTRZYK GOTÓWKI DLA POLAKÓW? EMERYCI MOGĄ LICZYĆ NA TYSIĄC PLUS

Polecamy również: SĄ KONKRETNE DATY WYPŁAT TRZYNASTEJ I CZTERNASTEJ EMERYTURY. POLACY NIE BĘDĄ ZADOWOLENI

Portal "Życie" pisał o: WYPŁATY 500+ POWAŻNIE ZAGROŻONE? EKSPERCI MÓWIĄ WPROST - POLSKA MOŻE ZBANKRUTOWAĆ