Narodowy Bank Polski jest centralnym bankiem kraju. Warto zauważyć, że instytucja nie jest w najlepszej sytuacji.

Narodowy Bank Polski znajdował się w bardzo złej, niemal krytycznej sytuacji. Ze względu na ogromne straty złoto w rezerwach drastycznie topniało. Jednak mimo wszystko kierownictwo podwyższyło swoje pensje.

Największy polski bank po raz pierwszy od 10 lat był w sytuacji, w której tracił kolejne pieniądze. Wszystko przez fakt, że polski złoty stał się wyjątkowo silny na rynku międzynarodowym.

Według rocznego raportu finansowego Narodowy Bank Polski w 2017 roku nie zyskał żadnych środków, za to nabawił się ogromnych strat – mowa o kwotach rzędu ponad 2,5 miliarda złotych.

Wszystko wskazuje na to, że Polacy mogą nie otrzymać już tak dużo gotówki pochodzącej z centralnego banku polskiego. Dotychczas można było liczyć na różne dopłaty, jak np. 500+. Wszystko wskazuje na to, że w tej chwili zbyt mocno obciążają one gospodarkę.

Po przeanalizowaniu poprzednich lat działalności Narodowego Banku Polskiego można zaobserwować, że nie było w nich odnotowanych strat. W najgorszym wypadku bilans instytucji był równy zeru, w najlepszym – bank zyskiwał miliardy złotych.

Pieniądze, które zarabiał Narodowy Bank Polski, przeznaczone były na powiększenie środków znajdujących się w budżecie państwa. Stąd też czerpano kolejne kwoty na terminowe wypłacanie świadczeń, między innymi 500+.

Może się okazać, że teraz, gdy w skarbcach NBP wieje pustką, beneficjenci programu 500+ nie są bezpieczni. Jeśli dostaną środki, istnieje ewentualność, że będą one wypłacone nieterminowo.

Okazuje się także, że mocno uszczupliły się zapasy złota, które bank posiadał w rezerwie. Mowa tu o naprawdę dużych stratach – w skarbcu jest o 100 ton złota mniej.

Warto zauważyć, że w okresie, w którym bank popadł w tak duże problemy finansowe, pracowało w nim o 15 osób mniej niż wcześniej.

Jak na razie nie ma informacji na temat tego, jak wygląda bilans Narodowego Banku Polskiego za 2019 rok. Nie wiadomo, czy tym razem udało się zakończyć go z zyskiem, czy stratą.

Miejmy nadzieję, że tym razem w rocznym raporcie finansowym znajdą się bardziej optymistyczne informacje. Tym bardziej, że budżet państwa potrzebuje dodatkowych środków, a premier zapowiadał budżet zbilansowany.

Jak na razie pozostaje mieć nadzieję, że słowa pracowników banku sprawdzą się. Twierdzą oni, że władze instytucji działają z dużą ostrożnością, a finansowe wyniki NBP sprostają oczekiwaniom polityków.

Na początku roku Narodowy Bank Polski poinformował o tym, że banki w Polsce w okresie od stycznia do listopada 2019 roku odnotowały zyski rzędu niemal 14,5 miliarda złotych. Jest to o 1,9% więcej niż w tym samym okresie w 2018 roku.

Liczymy na to, że NBP również będzie mogło pochwalić się dobrymi wynikami.

Przypomnij sobie o… ZBULWERSOWANY WYBORCA DZWONI DO STUDIA TVP: "ILE JESZCZE "UDOGODNIEŃ" DOSTANĘ OD PIS"

Jak informował portal Życie: KSIĄDZ WYJAWIŁ CAŁĄ PRAWDĘ. TO NA TO PRZEZNACZANA JEST TACA OD WIERNYCH

Portal Życie pisał również o… CZY URZĘDY SKARBOWE ZNIKNĄ Z MAPY POLSKI? SZYKUJĄ SIE OGROMNE ZMIANY DLA OBYWATELI