7 metrów pod ziemią to kanał istniejący od października 2017 roku. W bardzo krótkim czasie zdobył ogromną popularność.

W opisie znajdziemy informację, że są to „internetowe wywiady o tematyce społecznej”. Jest to trafne podsumowanie. Wywiady przeprowadzane są w garażu podziemnym, a zaproszone osoby często zdradzają wiele ciekawych informacji.

Jakiś czas temu na kanale opublikowano wywiad z księdzem. Opowiedział on o wielu szczegółach, które dotąd nieznane były opinii publicznej.

Rafał Gębura przeprowadza wywiad z mężczyzną, który od trzech lat jest księdzem. Piotr Śliżewski, gość odcinka, już na początku przyznaje, że nie żałuje tej decyzji i jest szczęśliwy.

Gość Rafała Gębury, ksiądz Piotr Śliżewski, także prowadzi swój własny kanał w serwisie YouTube.

Mężczyzna mówi, że myślał, że bycie księdzem będzie wyglądać inaczej. Podkreśla, że pozytywnie zaskoczył go fakt, że ludzie są skorzy do wyznań. Wyznaje jednak, że są także minusy – ma kryzysy kapłańskie, gdy podejmuje się rzeczy, które go przerastają.

Ks. Piotr wyznaje, że rozmowy z osobami o trudnych losach były dla niego ogromnym obciążeniem. Wzbudzały one ogromne emocje i czasem nie potrafił im pomóc, a wtedy szukał wskazówek u innych.

Widzowie mogą dowiedzieć się również, że by zostać księdzem, potrzebne jest aż sześć lat przygotowań.

Pojawiło się pytanie, które dla wielu osób jest kluczowe – Rafał Gębura zainteresował się tym, ile zarabia polski ksiądz. Duchowny ujawnił, że jest 31 tysięcy księży i mają oni różne zarobki – zależnie od terenu, ofiarności wiernych, dodatkowych funkcji oraz innych czynników.

Ksiądz Piotr Śliżewski podał zarobki na swoim przykładzie – ma 20 godzin tygodniowo w szkole, z tacy jako wikariusz nie otrzymuje pieniędzy.

Datki wiernych na tacę przeznaczane są na potrzeby kościoła oraz potrzeby diecezjalne, a także utrzymanie plebanii. Duchowni otrzymują pieniądze z ofiar parafian na Msze Święte – sumuje się wszystkie ofiary i dzieli przez ilość księży. Opłaty za śluby przeznaczone są na potrzeby plebanii, zaś z pieniędzy na pogrzeb 20% liczone jest jako ofiara na mszę.

Zazwyczaj ksiądz otrzymuje ok. 1500 zł miesięcznie, niekiedy więcej. Są to pieniądze na życie – przy czym duchowni mają zapewnione zakwaterowanie oraz posiłki. Ksiądz podkreśla, że dzięki już gotowym posiłkom oraz zabezpieczeniom finansowym nie musi zbyt wiele myśleć o tym.

Piotr Śliżewski zdradza, że księża mają wiele wolnego czasu. Przeznaczony jest on na czynienie dobra.

Duchowny opowiada, jak wygląda jego dzień. Wstaje około 6 rano, rozpoczyna dzień od brewiarza i różańca, następnie je śniadanie i idzie prowadzić lekcje w szkole lub mszę w parafii.

Następnie zjada obiad, przygotowuje się do lekcji, odpisuje na maile, spotyka się z wiernymi oraz urzęduje w kancelarii parafialnej. Następnie przychodzi czas na tzw. blok popołudniowy – nabożeństwa oraz msze, spotkania.

Ksiądz Śliżewski ma jeden dzień wolny, w czasie którego odprawia tylko poranną mszę i może poświęcić resztę czasu na swoje rozrywki.

Wypowiedział się także na temat filmu „Kler”. Jak podkreśla wikary, film był według niego słaby i tendencyjny, nie udało mu się dotrwać do końca seansu.

Podczas wywiadu poruszane są także trudne kwestie, np. pada pytanie o księży-pedofilów. Jak twierdzi duchowny, jest ich promil. Uważa, że niektóre dzieci kłamią.

Zapytany o reakcję Kościoła na doniesienia o przypadkach wykorzystywania dzieci, uznaje, że Kościół obecnie jest zastraszony, boi się mocnych reakcji – i, jak twierdzi, jest to błąd. Zarzuca Kościołowi brak konsekwencji.

Ksiądz zdradza także, że duchowni mocno się opiniują, a ci z nich, którzy postąpili niewłaściwie, są napiętnowani przez innych.

Rafał Gębura pyta księdza Piotra Śliżewskiego, czy chciałby mieć żonę i dzieci. Wikary odpowiada, że tak. Uważa jednak, że świadomie wybrał celibat i zdecydował się na to wyzwanie. Jest stryjem i ma kontakt z rodzinami parafian, co – jak mówi – pozwala mu realizować się jako mężczyźnie.

Duchowny uważa, że dzięki celibatowi może być bardziej obiektywny i ma lepszy kontakt z Bogiem.

Przypomnij sobie o… ILE ZARABIAJĄ POLSCY LEKARZE? NIEKTÓRZY TO PRAWDZIWI REKORDZIŚCI

Jak informował portal Życie: JEDEN Z "NAJPOTĘŻNIEJSZYCH LUDZI W POLSCE" ZATRZYMANY PRZEZ CBA. I TO WRAZ Z SYNEM

Portal Życie pisał również o… CZY URZĘDY SKARBOWE ZNIKNĄ Z MAPY POLSKI? SZYKUJĄ SIE OGROMNE ZMIANY DLA OBYWATELI