W dzisiejszych czasach ekolodzy walczą o każde drzewo. Nie od dziś, promowane są akcje sadzenia drzew, którze nie tylko zapewniają nam tlen, ale są także częścią natury, szczególnie istotną w miejskiej, betonowej dżungli.

Bywa jednak tak, że drzewa przeszkadzają. Powodów może być wiele. Niektórym zawadzają spadające liście, a jeszcze innym brak miejsca. Jeszcze inni miejsce rosnących drzew chcą wykorzystać na wiele więcej, ich zdaniem, praktyczniejszych sposobów.

Dość kontrowersyjnym powodem wycinki drzew jest argumentacja proboszcza parafii pw. Aniołów Stróżów w Poznaniu, który uważa, iż drzewa przeszkadzają parafianom w trakcie procesji.

"Drzewa atakują parafian"

Na poznańskim osiedlu Kosmonautów zapowiadana jest prawdziwa rewolucja. Chodzi o wycinkę dziewięciu drzew rosnących tam od lat. Powodem tego jest m. in. głos proboszcza tamtejszej parafii - ks. Witolda Pareckiego.

Kapłan nie ma wątpliwości, że drzewa rosną w nieodpowiednim miejscu. Swoje argumenty przedstawia jasno i nie widzi innej możliwości, jak tylko pozbycie się zawadzających drzew. W rozmowie dla WTK w ten sposób przedstawił swoje zdanie:

"Wielu parafian się przewróciło, żebra sobie złamało, rękę sobie złamało i to jest ten problem. (...) Parafianie wystąpili z wnioskiem, bo te drzewa przeszkadzają, jak jest procesja. Jak idziemy w Boże Ciało, to drzewa przeszkadzają. Żeby z chodnika drzewa wyrastały. No kto to widział."

W swoich przekonaniach duchowny nie jest osamotniony. Za wycinką drzew opowiadają się także mieszkańcy. Choć są i zdecydowani przeciwnicy tej decyzji.

Kto zainicjował pomysł wycinki drzew?

Okazuje się jednak, że to nie probosz był tym, który jako pierwszy dostrzegł problem wyrastających z chodnika drzew. Inicjatorem wycinki miał być jeden z mieszkańców osiedla, którego proboszcz Parecki popiera.

Jak podkreśla kierownik administracji osiedla, Andrzej Bobak z powodu nieodpowiedniego miejsca dla drzew dochodzi tam do licznych stłuczek.

Decyzję tę poparło około 60 mieszkańców, którzy również widzą zagrożenie w rosnących tam drzewach. Z kolei, jak podaje "Onet" takiemu posunięciu sprzeciwia się około 200 osób.

Czy drzewa zostaną wycięte?

Ostateczna decyzja o wycince drzew jeszcze nie zapadła. Nadal nie wiadomo, czy do niej dojdzie. Mieszkańcy osiedla Kosmonautów mają podzielone zdania, co do tej decyzji. A jak zareagują na to władze miasta?

Tego dowiemy się niebawem.

Przypomnij sobie o: WYBORCA PIS ZADZWONIŁ DO STUDIA TVP. PROWADZĄCY BYLI JAK WRYCI, NIE WIEDZIELI CO ODPOWIEDZIEĆ

Jak informował portal "Życie": ZAGINĘŁA KOLEJNA NASTOLATKA. W SPRAWĘ MOŻE BYĆ ZAMIESZANY STARSZY MĘŻCZYZNA. TELEFON WIKTORII MILCZY

Portal "Życie" pisał również: NA TEN SKLEP CZEKA WIELU POLAKÓW. W SIECI FUNKCJONUJE JUŻ JEGO POLSKA STRONA INTERNETOWA