Wystarczy prześledzić sytuację na rynku pracy w Polsce, by zrozumieć, że nasi rodacy pracują naprawdę dużo. Nie jest tajemnicą, że przydałoby się wprowadzić pewne zmiany dla pracowników.

Wiele środowisk walczy o zmiany dotyczące zasad pracy w Polsce. Pojawiła się pewna odważna propozycja.

Otóż Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych uważa, że urlopy polskich pracowników powinny być nie tylko dłuższe, ale także zrównane. To pozwoliłoby naszym rodakom należycie odpocząć.

Warto zaznaczyć, że w tej chwili przepisy mówią o wymiarze urlopu zależnym od stażu pracy. Oznacza to, że wszyscy, którzy mają staż pracy krótszy niż 10 lat, będą mogli wykorzystać 20 dni urlopu.

Tylko osoby o większym doświadczeniu zawodowym mogą liczyć na 26 dni urlopu. Warto dodać, że nauka także liczona jest jako staż pracy – po ukończeniu szkoły wyższej otrzymuje się doliczenie dodatkowych ośmiu lat do doświadczenia zawodowego, a osoby, które nie posiadają wykształcenia wyższego, mogą doliczyć dodatkowe lata za ukończenie szkół średnich lub zawodowych.

Należy pamiętać także, że osoba jednocześnie pracująca oraz studiująca nie może zsumować obu tych doświadczeń. Może natomiast wybrać to, co będzie dla niej bardziej korzystne.

Obecnie Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wystąpiło z propozycją, która dla wielu osób brzmi zaskakująco. Jest to plan, który może się spodobać pracującym Polakom.

Według nowego pomysłu Polacy mieliby móc wykorzystać aż 35 dni w pełni płatnego urlopu wypoczynkowego – niezależnie od stażu pracy oraz wieku. Oznaczałoby to, że Polska mogłaby przodować pod względem urlopów – w tej chwili np. we Francji, przy 35-godzinowym tygodniu pracy, obowiązuje 30 dni wolnego.

Dodatkowo OPZZ proponuje kolejną zmianę na korzyść pracownika. Uważa, że wszystkie osoby, które pracują więcej niż 8 godzin dziennie, powinny otrzymać prawo do dodatkowej przerwy, która miałaby trwać 15 minut.

Kolejnym ważnym pomysłem jest wprowadzenie udogodnień dla starszych pracowników. Proponuje się, by osoby po 50. roku życia musiały wyrazić zgodę, by pracodawca mógł planować im zmiany nocne lub nadgodziny. Dlaczego?

- Tego typu praca jest najbardziej obciążająca – mówi przedstawiciel OPZZ, Paweł Śmigielski.

Następną propozycją jest wprowadzenie umowy mentorskiej. Miałaby ona zapewnić dodatkowe środki osobom po 50. roku życia.

- Często jest tak, że doświadczony pracownik zarabia tyle, co młoda dopiero co przyjęta do firmy. Starszy pracownik powinien zarabiać więcej, choćby dlatego, że dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z mniej doświadczonymi członkami zespołu – tłumaczy Paweł Śmigielski.

Pomysły OPZZ zostały przedstawione Radzie Dialogu Społecznego. Swoje propozycje podsunęło także ministerstwo rozwoju – mówiono m.in. o zlikwidowaniu ochrony przedemerytalnej oraz możliwości obniżania wypłat starszym pracownikom, którzy są mniej wydajni.

Przypomnij sobie o… KŁÓTNIA SZYDŁO I SIKORSKIEGO NA OCZACH CAŁEGO ŚWIATA. BYŁEJ PREMIER PUŚCIŁY NERWY

Jak informował portal Życie: NIEBYWAŁE ZACHOWANIE KSIĘDZA WOBEC SZYMONA HOŁOWNI. "ODMÓWIŁ MI KOMUNII ŚWIĘTEJ. WSZYSTKO PRZEZ POGLĄDY"

Portal Życie pisał również o… NA TEN SKLEP CZEKA WIELU POLAKÓW. W SIECI FUNKCJONUJE JUŻ JEGO POLSKA STRONA INTERNETOWA