Trzynastka to świadczenie dla emerytów, które po raz pierwszy zostało wypłacone w maju 2019 roku. W tamtym czasie rządzący byli bardzo krytykowani, szczególnie ze strony opozycji, że próbują w ten sposób przekupić seniorów przed wyborami do europarlamentu.

W 2020 roku trzynasta emerytura zostanie ponownie wypłacona. Dla niektórych w dość podejrzanym terminie.

Wypłaty trzynastych emerytur będą realizowane od pierwszego kwietnia, w comiesięcznych transzach. Niemal milion osób otrzyma tzw. trzynastki w pierwszym terminie.

Przelewy będą realizowane w sześciu terminach: 1, 6, 10, 15, 20 oraz 25 dnia miesiąca. Jest to zwyczajowa procedura. W kwietniu emeryci i renciści otrzymają wyższe przelewy.

Przy najniższej emeryturze (1200 zł brutto) Polacy dostają około 1025 zł netto. Jednak tzw. trzynastka, której wysokość to 1200 zł brutto, da około 980 zł netto. Skąd ta różnica?

Wszystko zależy od podatku dochodowego, a w zasadzie kwot, które go pomniejszają. Zazwyczaj jest on dzielony na 12 miesięcy, jednak w przypadku trzynastej emerytury nie będzie takiej możliwości, stąd podatek będzie nieco wyższy.

Trzynastki to 1200 zł brutto. 108 zł zostanie przeznaczone na składki zdrowotne. Pełna kwota podatku to 204 zł, jednak jest ona pomniejszana o część składki zdrowotnej (o 93 zł). Po tym odjęciu podatek wynosi 111 zł.

Kolejnym odliczeniem jest także kwota obniżająca podatek, która bierze się z poziomu kwoty wolnej. U osób, których świadczenia są wyższe niż 8000 zł rocznie, wynosi ona 556 zł. Daje to obniżenie podatku o 46 zł miesięcznie.

W przypadku przeciętnej emerytury oznacza to, że od 1200 zł brutto należy odjąć 108 zł na składkę zdrowotną, 111 zł na podatek dochodowy, a następnie dodać 46,35 – kwotę zmniejszającą podatek. Emerytura wynosi 1027 zł na rękę.

W przypadku tzw. trzynastek sprawa wygląda inaczej. Podatek dochodowy będzie wynosił 111 zł już po odliczeniu części składki zdrowotnej.

Oznacza to, że 1200 zł brutto (bo tyle wynosi trzynasta emerytura) to 981 zł na rękę – od kwoty brutto trzeba odjąć 108 zł składki zdrowotnej oraz 111 zł podatku dochodowego.

W przypadku osób, które otrzymują niższą comiesięczną emeryturą, kwota netto będzie wyższa – bez podatku dochodowego. Z kolei dla osób, które otrzymują więcej, trzynastka będzie jeszcze niższa – o ile będzie je obowiązywać 32-procentowy próg podatkowy.

Wiele osób twierdzi, że w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość gra pod Andrzeja Dudę, który liczy na reelekcję w wyborach. Wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed zwraca uwagę, że trzynastka będzie stałym świadczeniem niezależnie od tego, czy w danym roku będą odbywać się wybory.

Trzynastki będą finansowane przez Fundusz Solidarnościowy, który zasila budżet państwa, co ma gwarantować ciągłość wypłat świadczeń.

ZUS jest najbezpieczniejszą instytucją państwa, jeśli chodzi o wypłaty świadczeń, a gwarantem wypłat świadczeń jest budżet państwa - powiedział polityk.

Przypomnij sobie o… WYZNANIE DURCZOKA MA ZADZIWIĆ POLSKĘ. "JUŻ SIĘ NIE BOJĘ, DOSTANIECIE CAŁĄ PRAWDĘ"

Jak informował portal Życie: CZY URZĘDY SKARBOWE ZNIKNĄ Z MAPY POLSKI? SZYKUJĄ SIE OGROMNE ZMIANY DLA OBYWATELI

Portal Życie pisał również o… WIADOMO, JAK CZĘSTO BĘDZIE WYPŁACANA TRZYNASTA EMERYTURA. MINISTER ZABRAŁ GŁOS W TEJ SPRAWIE