14 stycznia 2019 roku to dzień, który wielu Polaków zapamięta na zawsze. Uroczysty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku i atak na prezydenta miasta Pawła Adamowicza.
Anonimowy mężczyzna dostaje się na scenę i atakuje przy użyciu noża Pawła Adamowicza. Mimo interwencji lekarzy i wielogodzinnej operacji mężczyzny nie udaje się uratować. Wiadomość o śmierci prezydenta Gdańska porusza cały kraj.
Wszyscy zastanawiają się, dlaczego ta podniosła idea pomocy została okraszona krwią niewinnego człowieka. I choć, od śmierci prezydenta niebawem minie rok, wciąż wielu Polaków, a szczególnie rodzina Adamowiczów, nie może pogodzić się ze stratą.
Gdańsk przygotowuje się na obchody rocznicowe
Obchody pierwszej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza rozpoczną się 10 stycznia i potrwają pięć dni. W piątek rozpocznie się część oficjalna w Kampusie Oliwskim przy ul. Bażyńskiego 4, gdzie odbędzie się ceremonia nadania Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącemu imienia Pawła Adamowicza.
W sobotę na godzinę 18 zaplanowano wspólne kolędowanie ku pamięci zmarłego prezydenta w Europejskim Centrum Kultury. W niedzielę z kolei odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem "Gdańsk dzieli się dobrem".
Hasło to nawiązuje do ostatnich słów Pawła Adamowicza wypowiedzianych podczas finału WOŚP w zeszłym roku. O godzinie 19:30 przed Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się światełko do nieba.
Co będzie się działo 13 stycznia?
W poniedziałek (13 stycznia) o godzinie 10 odbędzie się uroczyste nadanie nazwy Alei Pawła Adamowicza dotyczasowej Nowej Bulońskiej. O 17, ponownie w Europejskim Centrum Kultury, zostanie zaprezentowana ksiażka "Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?” autorstwa Katarzyny Żelazek.
O 19:45 z kolei, zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona zmarłemu prezydentowi. Stanie ona w miejscu, gdzie w ubiegłym roku znajdowała się scena. Po ceremonii jej odsłonięcia odbędzie się przemarsz ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej, gdzie o godz. 20:30 rozpocznie się międzywyznaniowa modlitwa w kaplicy św. Marcina.
To właśnie w kaplicy św. Marcina spoczywa urna z prochami prezydenta. Do godziny 22:30 każdy będzie mógł wybrać się do kaplicy i uczcić pamięć Pawła Adamowicza.
W tym dniu będzie można również obejrzeć iluminację świetlną na ul. Długiej przy Fontannie Neptuna i Dworze Artusa.
14 stycznia - dzień śmierci prezydenta
14 stycznia o godzinie 18 w Bazylice Mariackiej odbędzie się uroczysta msza, w której udział wezmą zarówno władze miasta, jak i jego mieszkańcy. W tym samym czasie będzie można wziąć udział w koncercie "Pamiętamy - koncert dla śp. Pana Prezydenta Pawła Adamowicza” w Oliwskim Ratuszu Kultury.
15 stycznia o godzinie 10:30 obchody zakończy konferencja pt. "Przemoc i polityka", która odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności. Jak podaje "Onet" tak o konferencji mówią organizatorzy:
"Chcemy wypełnić dotkliwą lukę w pogłębionej naukowej refleksji nad tym tragicznym wydarzeniem i jego psychopolitycznym tłem, a także w dłuższej perspektywie przygotować raport, który będzie stanowić analizę sytuacji politycznej i społecznej, w jakiej do morderstwa doszło."
Oprócz tego od 8 do 31 stycznia w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności będzie można obejrzeć instalację artystyczną Mirosława Miłogrodzkiego pt. "Antaby. Pamięci prezydenta Pawła Adamowicza".
Przypomnij sobie o: MAGDALENA ADAMOWICZ PODJĘŁA TRUDNĄ DECYZJĘ. JAK SPĘDZI TEGOROCZNY FINAŁ WOŚP
Jak informował portal "Życie": KSIĄDZ NA TEMAT PARAFIAN: „SKĄPCY I KPIARZE”. PUBLICZNIE ROZLICZA WIERNYCH Z DATKÓW
Portal "Życie" pisał również: CZY W POLSCE ZOSTANIE WPROWADZONE NOWE ŚWIĘTO PAŃSTWOWE? BYĆ MOŻE PIERWSZY RAZ BĘDZIEMY JE OBCHODZIĆ JUŻ W NASTĘPNYM MIESIĄCU