Temat wcześniejszego przechodzenia na emeryturę pojawia się jak bumerang przed każdymi wyborami parlamentarnymi. Tak było i ostatnio, kiedy to rząd rozważał wprowadzenie wcześniejszego przejścia na emeryturę. Dotyczyć ono miało niektórych grup zawodowych, które mogłyby skorzystać z wcześniejszej emerytury już wieku 53 lat. Do szczęśliwców należeli by przede wszystkim nauczyciele.

PiS obiecuje nauczycielom wcześniejszą emeryturę

Jak podaje „Dziennik Zachodni”, PiS obiecał nauczycielom możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, co konkretnie zaproponuje rząd?

- Pis obiecuje wcześniejszą emeryturę zależną od stażu pracy,

- każdy, kto posiada 30-letni staż pracy i 20 latach pracy nauczycielskiej, może przejść na emeryturę bez względu na wiek,

- przejście na wcześniejszą emeryturę dla tych nauczycieli, którzy w szkole pracowali minimum na pół etatu przez 25 lat, w tym 25 lat w szkolnictwie specjalnym.

Co z pozostałymi grupami zawodowymi?

W rządzie dyskutuje się nad wprowadzeniem projektu Andrzeja Dudy, zakładającego możliwość wcześniejszej emerytury, której przejście zależne byłoby od stażu pracy. Zgodnie z jego założeniami, na wcześniejszą emeryturę mógłby przejść każdy mężczyzna, który przepracował w swoim życiu 40 lat i kobieta, której staż wynosiłby 35 lat. Dlatego też, mężczyzna rozpoczynający pracę w wieku 18 lat, mógłby na nią przejść mając 58 lata. Kobieta natomiast po osiągnieciu 53 lat.

Projekt Andrzeja Dudy- jednym z jego postulatów wyborczych

Za projektem prezydenta opowiadają się pracodawcy, a także związki zawodowe. Przygotowywany przez prezydenta projekt zmian emerytalnych ma być głównym postulatem wyborczym Andrzeja Dudy. Dokładną propozycję, prezydent Andrzej Duda ma zamiar przedstawić tuż przed wyborami prezydenckimi, które będą miały miejsce w maju 2020 roku.