Dnia 3 stycznia 2020 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się rozprawa dotycząca umowy banku Raiffeisen z małżeństwem Dziubaków. Poszkodowani wnieśli jakiś czas temu sprawę do sądu, a ten wysłał zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE. TSUE orzekł, że polskie sądy nie mogą zmieniać reguł gry w trakcie jej trwania (np. nakazać zmienić daną klauzulę w umowie), ale mogą niezgodną z prawem umowę anulować.

Sąd unieważnił kredyt w najbardziej znanej sprawie frankowej w Polsce

Jak donosi serwis zyciebezkredytu, Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił umowę banku Raiffeisen z małżeństwem Dziubaków. W uzasadnieniu padły takie sformułowania, jak: "sprzeczne z dobrymi obyczajami klauzule", "nierównowaga kontraktowa stron", czy wreszcie "rażące naruszenie interesów kredytobiorcy".

Sąd stwierdził, że małżeństwo Dziubaków nie zostało poinformowane o faktycznym ryzyku, stąd decyzja o unieważnieniu. W skrócie unieważnienie nie jest tym samym co „ofrankowienie” i oznacza to, że bank i kredytobiorca mają się wzajemnie rozliczyć.

- „Zaciągnęliśmy kredyt w wysokości 400 tysięcy zł, spłaciliśmy 230 tysięcy, a na dzień dzisiejszy mamy 520 tysięcy do spłacenia. W przypadku unieważnienia zostanie 180 tysięcy do spłaty, w przypadku "odfrankowienia" 250 tysięcy złotych” - powiedziała po ogłoszeniu decyzji TSUE Justyna Dziubak.

Sprawa państwa Dziubaków jest jedną z najgłośniejszych spraw frankowych w Polsce. Unieważnienie przez sąd ich umowy z Raiffeisen Bank jest sygnałem dla wszystkich innych frankowiczów. Kredyty frankowe dotyczą blisko 750 tys. kredytobiorców w Polsce. Wciąż zapadają nowe wyroki, w większości unieważniające.

Portal Zycie pisał również o… PRACOWNICY BĘDĄ MOGLI WZIĄĆ NAWET PÓŁ ROKU URLOPU? RESORT ROZWOJU ROZWAŻA WPROWADZENIE REWOLUCYJNEGO POMYSŁU

Jak informował portal Życie: ALE NUMER, NAWET 4 TYSIĄCE ZŁOTYCH WIĘCEJ MIESIĘCZNIE DO EMERYTURY. CO ZROBIĆ, BY OTRZYMAĆ DODATKOWE PIENIĄDZE