W wygłoszonej w Nowy Rok homilii arcybiskup Wiktor Skworc skomentował edukację w polskich szkołach. Zdaniem duchownego lekcje religii lub etyki powinny znaleźć się w programie szkolnym, gdyż brak kształcenia etycznego doprowadzi do powstania "pokolenia nihilistów" - ludzi nie tylko nieuznających "wartości religijnych, ale również humanistycznych, wspólnych wspólnocie narodowej i całej ludzkiej rodzinie".

Coraz mniej uczniów na lekcjach religii

Duchowny zaapelował do rodziców, aby nie ulegali presji ze strony swoich dzieci i pochopnie nie wykluczali ich z lekcji religii. Ubolewał również, że wielu uczniów szkół ponadpodstawowych wypisuje się z lekcji religii.

- „Młodzi nie uświadamiają sobie jeszcze w pełni, czym są lekcje religii i jakim dobrem owocują teraz i przyszłości” - stwierdził.

Arcybiskup zauważył, że lekcje religii odbywają się na pierwszej bądź ostatniej godzinie zajęć, co jego zdaniem, nie sprzyja katechezie.

– „W naszym systemie szkolnym, kiedy dziecko czy młody człowiek wypisuje się z religii, otrzymuje niejako w prezencie czas wolny, gdyż nie ma obowiązku korzystania z zajęć etyki” – wyjaśniał metropolita.

„Lekcje religii bądź etyki powinny być obowiązkowe dla wszystkich”

Duchowny zaapelował do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wprowadzenie nowych przepisów:

-„ Aby młode pokolenie wychowywać do pokoju na lekcjach religii bądź etyki, które powinny być obowiązkowe dla wszystkich” – tłumaczył.

Warto dodać, że Polacy mają raczej negatywny stosunek do lekcji religii. Z ubiegłorocznego sondażu IPSOS dla portalu OKO.press wynika, że według większości lekcje religii powinny odbywać się w parafii, a nie w szkołach.

Portal Zycie pisał również o… PRACOWNICY BĘDĄ MOGLI WZIĄĆ NAWET PÓŁ ROKU URLOPU? RESORT ROZWOJU ROZWAŻA WPROWADZENIE REWOLUCYJNEGO POMYSŁU

Jak informował portal Życie: ALE NUMER, NAWET 4 TYSIĄCE ZŁOTYCH WIĘCEJ MIESIĘCZNIE DO EMERYTURY. CO ZROBIĆ, BY OTRZYMAĆ DODATKOWE PIENIĄDZE

Przypomnij sobie o…PRZEŁOM W SPRAWIE CZTERNASTEJ EMERYTURY. MINISTER RODZINY ZDRADZA, KIEDY PIENIĄDZE TRAFIĄ DO EMERYTÓW