Być może już niebawem o emeryturę będziemy mogli się ubiegać dopiero po ukończeniu 70. roku życia. Japończycy wymyślili bowiem zaskakujący sposób na zachowanie sprawności aż do późnej starości.

Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni zaczęli w tym celu wykorzystywać technologię przeznaczoną dla żołnierzy i rekonwalescentów. Teraz służy do tego, by dłużej zachowywać sprawność i później przechodzić na emeryturę.

Nieprzypadkowo takie rozwiązanie powstało właśnie w Japonii. To właśnie populacja tego kraju jest jedną z najstarszych na świecie. Według danych podanych przez Forsal, Japonia ma najwyższy na świecie odsetek osób powyżej 65. roku życia.

Ponadto wśród krajów całego świata panuje tendencja do wydłużania czasu aktywności zawodowej. Japonia postanowiła znaleźć sposób, by seniorzy dłużej mogli poradzić sobie z obowiązkami. Używają do tego egzoszkieletów.

Do tej pory egzoszkielety były stosowane w wojsku oraz przy rehabilitacji pacjentów. Teraz takie rozwiązanie jest wykorzystywane także w życiu codziennym osób starszych.

Potrzeby seniorów dostrzegły japońskie przedsiębiorstwa technologiczne, wśród których znajduje się m.in. Panasonic i Toyota. Firmy rozpoczęły tworzenie egzoszkieletów, które przeznaczone są dla osób starszych. Koszt takiego urządzenia to około 1300 dolarów.

Wśród firm pracujących nad egzoszkieletami dla seniorów zdecydowanie wyróżnia się marka Innophys, która stworzyła kombinezon napełniany sprężonym powietrzem. Urządzenie swoim kształtem przypomina plecak, ma jednak znacznie szersze zastosowanie. Pozwala seniorom na podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Pojawiły się głosy mówiące o tym, że używanie egzoszkieletów do zachowania sprawności osób starszych może sprawić, że emerytura zacznie przysługiwać Japończykom znacznie później niż do tej pory. Warto podkreślić, że w tej chwili mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni mogą przechodzić w stan zawodowego spoczynku od 60. roku życia.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... SPOSÓB NA EMERYTURĘ WYŻSZĄ O KILKASET ZŁOTYCH? TEGO NIE MOŻNA PRZEGAPIĆ!

Warto sobie przypomnieć... W TWOIM DOMU ZALEGAJĄ STARE, NIEMODNE RZECZY. LEPIEJ ICH NIE WYRZUCAJ, BO MOGĄ BYĆ WARTE MAJĄTEK

Portal "Życie" informował również o... NOWE ZASADY DLA SENIORÓW! ZOSTANIE WPROWADZONA TZW. EMERYTURA PODSTAWOWA