Zakaz handlu został wprowadzony w obecnej formie w marcu 2018. Od tej pory niedzielne zakupy w marketach i dyskontach stały się niemożliwe, nie licząc wyznaczonych dni. Sieci małych sklepów, np. Żabka, wykorzystały lukę w prawie i były otwarte również w niedziele niehandlowe. Taka sytuacja może nie potrwać już zbyt długo, szykowane są zmiany w przepisach.

Żabki nie będą już otwarte w niedziele?

Od marca 2018 roku osoby, które zapomniały o zrobieniu zakupów przed niedzielą niehandlową, mogły udać się do Żabki lub innego małego sklepu, który był otwarty. Może się okazać, że już wkrótce nie będzie to możliwe.

Alfred Bujara, nazywany również „ojcem zakazu handlu”, zaznacza, że planowane jest zaostrzenie ustawy. Autor projektu poprzedniej wersji chciałby, by w nowych zasadach ujęto wszystkie sklepy. Planuje przedstawić stosowne pismo rządowi jeszcze w tym roku.

- Planujemy w tym tygodniu napisać list do resortu rodziny do pani minister Maląg oraz do szefa klubu parlamentarnego PiS Marszałka Ryszarda Terleckiego o szybką nowelizację tej ustawy – zaznacza.

Jak zaznacza „Najwyższy czas”, obecnie ustawa dotycząca zakazu handlu w niedziele zawiera dwie luki, które pozwalają na ominięcie przepisów. Wystarczy, że właściciel osobiście będzie obsługiwał klientów lub jego sklep uzyska status placówki pocztowej.

Alfred Bujara zaznacza, że w znowelizowanych przepisach nie powinna istnieć ta druga możliwość.

- Dzisiaj podpisanie umów z operatorami pocztowymi to nie jest duża trudność, jest ich na rynku mnóstwo – sam już nie jestem w stanie ich zliczyć. To jest duże niebezpieczeństwo dla tej ustawy. Chcemy prosić o pilną nowelizacje, aby wyłączyć placówki pocztowe spod wyjątków umożliwiających handel w niedziele – podkreśla.

Argumentuje swoje poglądy faktem, że nie podoba mu się rozwiązanie, w myśl którego „sklep, który ma znikomą ofertę usług pocztowych, ma korzystać z wyjątku w zakazie handlu”.

Przypomnij sobie o… SEBASTIAN FABIJAŃSKI GRZEBIE W ŚMIETNIKU. PO CO AKTOR ZANURKOWAŁ W KOSZU [ZDJĘCIA]

Jak informował portal Życie: WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ SKŁADA POLAKOM ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE. TO BĘDĄ JEGO PIERWSZE ŚWIĘTA Z CÓRECZKĄ

Portal Życie pisał również o… SĄD ZDECYDOWAŁ. TENOR MAREK TORZEWSKI MUSI ODDAĆ PRZYWŁASZCZONE PIENIĄDZE I ZAPŁACIĆ WYSOKĄ KARĘ GRZYWNY. TO BĘDĄ DLA NIEGO SMUTNE ŚWIĘTA