Problem dymiących samochodów nie od dziś znany jest na polskich drogach. Każdemu kierowcy zdarzyło się stać w korku za zdezelowaną ciężarówką lub samochodem starszej daty, który pozostawiał za sobą chmurę gryzących spalin. Takie pojazdy już dawno powinny trafić na złom.

Od jakiegoś czasu polska policja prowadzi akcję, która ma na celu wyeliminowanie z użytku aut mających bardzo negatywny wpływ na środowisko. Akcja nosi nazwę „Smog” i sprawiła, że policjanci wyszli na ulicę wyposażeni w specjalną aparaturę.

Dziś policjanci już po raz ostatni w tym roku wyjdą na ulice, by badać poziom spalin samochodów poruszających się po polskich drogach. Wszyscy funkcjonariusze biorący udział w akcji „Smog” będą wyposażeni w dymomierze i analizatory spalin.

Policjanci ruszą na drogi, by kontrolować auta. Na ich celowniku znajdą się zwłaszcza starsze pojazdy. Funkcjonariusze będą kontrolować przede wszystkim diesle. To właśnie one w największym stopniu mogą zanieczyszczać powietrze.

Zatrzymane do kontroli pojazdy będą sprawdzane przy pomocy dymomierza oraz analizatora spalin. Pierwsze urządzenie używane jest w przypadku diesli, które emitują lotną sadzę. Z kolei analizatory spalin posłużą do badania aut benzynowych.

W trakcie badania policja może poprosić kierowcę o wprowadzenie silnika na wysokie obroty oraz utrzymanie ich przez kilkanaście sekund. Dzięki temu urządzenie mierzące poziom spalin może zebrać odpowiednie dane.

Jeśli policja w trakcie kontroli stwierdzi przekroczenie obowiązujących norm emisji spalin, funkcjonariusze mają obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.

Muszą również odnotować negatywny wynik kontroli w bazie CEPiK. Oznacza to, że wskazany pojazd przed powrotem na polskie drogi musi zostać doprowadzony do właściwego stanu i przejść ponowne badanie techniczne.

W przypadku samochodów o dużym przebiegu i stopniu zużycia, może to nie być takie proste. Doprowadzenie ich do stanu używalności może bowiem wiązać się ze sporymi kosztami, przez co ich naprawa stanie się nieopłacalna.

Na portalu "Życie" dowiesz się także... TYMI LINIAMI LATASZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ! UE PUBLIKUJE LISTĘ NIEBEZPIECZNYCH PRZEWOŹNIKÓW
Warto sobie przypomnieć... KONKRETNE AUTA NA CELOWNIKU POLICJI! JUŻ KILKU TYSIĄCOM KIEROWCÓW ODEBRANO DOWODY REJESTRACYJNE
Portal "Życie" informował również o... MIAŁY POPRAWIĆ JAKOŚĆ POMIARÓW, A JEST JESZCZE GORZEJ. NOWE RADARY POLICJI WPRAWIAJĄ W RUCH NAWET BUDYNKI