Obecnie państwo chce mieć pod kontrolą wydatki Polaków. Prawdopodobnie zostaną wprowadzone nowe przepisy dotyczące płacenia gotówką – władze są za wprowadzeniem maksymalnej kwoty transakcji, które mogłyby być przeprowadzane gotówkowo.

Oficjalnie podaje się, że przyczyną takich planów jest cyfryzacja państwa. Jednak nietrudno się domyślić, że płatności pozagotówkowe sa pod większą kontrolą państwa, które może obserwować obrót pieniądza.

Władze uważają, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, jednak przedsiębiorcy nie podzielają tego zdania. Jak mówią eksperci, nowe przepisy zmuszą ich do ponoszenia dodatkowych kosztów prowadzenia działalności, w tym kosztów księgowych.

Obecnie każda transakcja na więcej niż 15 tysięcy złotych, którą zawierają przedsiębiorcy w związku ze swoją działalnością, musi być opłacona z firmowego konta. W przypadku, gdy kwota zostanie opłacona gotówką, właściciel firmy nie może zaliczyć jej do kosztów uzyskania przychodów, co sprawia, że zapłaci wyższy podatek.

Teraz władze uważają, że należałoby obniżyć ten limit do 8 tysięcy złotych. Kwestia nowelizacji ustawy jest konsultowana z Radą Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Politycy twierdzą, że pozwoli to na redukcję kosztów produkcji, transportu oraz zabezpieczeń papierowej gotówki, a co za tym idzie – przyniesie skarbowi państwa 20 miliardów złotych oszczędności. Dodatkowo państwo będzie mogło prześledzić historię transakcji przedsiębiorców.

Jak podkreślają krytycy, obecny system prawno-podatkowy funkcjonujący w Polsce już teraz mocno obciąża biznes. Według rankingu „International Tax Competitiveness Index 2019”, konkurencyjności systemu opodatkowania, Polska jest na przedostatnim miejscu (35 z 36 krajów). Niżej znajduje się jedynie Francja.

Według wspomnianego rankingu na wynik składa się poziom opodatkowania oraz struktura podatków w kraju. Sprawdzane są przepisy o PIT i CIS, regulacje związane z podatkami konsumpcyjnymi, podatkiem od nieruchomości oraz sposób opodatkowania zagranicznych przychodów.

Przypomnij sobie o… DNI WOLNE OD PRACY W 2020 ROKU. NA ILE WOLNEGO MOŻEMY LICZYĆ

Jak informował portal Życie: WZRUSZAJĄCE POŻEGNANIE. URATOWANE TYGRYSY RUSZYŁY W PODRÓŻ DO HISZPANII

Portal Życie pisał również o… KLIENCI MAJĄ ZASTRZEŻENIA DO POPULARNEJ PROMOCJI W BIEDRONCE. CHODZI O WYDAWANIE SŁODZIAKÓW. NA SIEĆ SKLEPÓW SPADŁA FALA KRYTYKI