Ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta obowiązuje od początku ubiegłego roku. To właśnie od tamtej pory każdorazowo przed wyruszeniem na zakupy w niedziele musimy wcześniej sprawdzać, czy tego dnia sklepy są otwarte.

W 2018 roku zakupy można było zrobić w dwie niedziele w miesiącu: pierwszą i ostatnią. W tym roku rząd wprowadził jeszcze mocniejsze restrykcje w tym zakresie. Sklepy są czynne zaledwie w jedną niedzielę w miesiącu.

Niemożność zrobienia zakupów doskwiera Polakom zwłaszcza w okresach przedświątecznych. To właśnie wtedy kupujemy najwięcej, a w sklepach ustawiają się wielogodzinne kolejki.

W tym roku zakupy w niedziele można było zrobić tylko raz – w ostatni weekend miesiąca. Grudzień mocno jednak odbiega od tej reguły.

Ten miesiąc będzie wyjątkowy, ponieważ obowiązuje w nim więcej niedziel handlowych niż w poprzednich miesiącach. Ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia, w tym miesiącu zakupy będziemy mieli okazję zrobić aż w trzy niedziele.

Niestety 1 grudnia centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe będą nieczynne. W tym terminie wypada bowiem niedziela niehandlowa. Oznacza to przymusową przerwę w zakupach dla wszystkich, którzy chcą skorzystać z atrakcyjnych promocji związanych z Black Friday i Cyber Monday.

Na pocieszenie możemy dodać, że we wszystkie pozostałe weekendy grudnia będziemy mieli okazję zrobić zakupy. Handlowe niedziele wypadają bowiem 15, 22 i 29 grudnia.

Warto wspomnieć, że kolejna zmiana w ustawie o niedzielach handlowych wejdzie w życie już wraz z początkiem przyszłego roku. Od 1 stycznia 2020 roku sklepy będą otwarte zaledwie przez siedem niedziel w roku.

W pozostałe niedziele mogą być otwarte jedynie te placówki, których nie obejmuje zakaz handlu. Chodzi tu przede wszystkim o apteki, restauracje, stacje benzynowe oraz sklepy, w których sprzedaje sam właściciel.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... 27 GRUDNIA DODATKOWYM DNIEM WOLNYM DLA NIEKTÓRYCH POLAKÓW. KTO BĘDZIE MIAŁ DŁUŻSZĄ PRZERWĘ ŚWIĄTECZNĄ

Warto sobie przypomnieć... ZMIANA W PRZEPISACH DLA KIEROWCÓW. PUNKTY KARNE ZNIKNĄ Z NASZYCH KONT

Portal "Życie" informuje także... NA JAKIE PREMIE ŚWIĄTECZNE MOGĄ LICZYĆ POLACY. OTO KWOTY, KTÓRE WYPŁACAJĄ PRACODAWCY