Wprowadzono nową reformę podatkową, która może mieć spore znaczenie dla setek Polaków. Wszystkie osoby, które prowadzą działalność, oraz pracownicy mogą mieć problemy.

Wszystko dlatego, że jeśli popełni się jeden mały błąd w przelewie, składki za przedsiębiorcę oraz pracowników nie trafią do ZUS.

Jest to istotna kwestia dla przedsiębiorców, którzy zajmują się branżą paliw opałowych, sprzedażą elektroniki, obrotem złomem i budowlanką. Jeśli na firmowym koncie znajdzie się przelew z ZUS, oznacza to, że przedsiębiorca może zalegać ze składkami emerytalno-rentowymi.

Od 1 listopada bieżącego roku wprowadzono nowy system, który został nazwany split payment – Mechanizm Podzielonej Płatności. Ministerstwo Finansów wprowadziło nowe przepisy. Co to zmienia?

Każdy przedsiębiorca posiadający własny rachunek bankowy otrzymuje od banku również dodatkowe, bezpłatne konto VAT, które działa przy koncie firmowym. Na drugie konto przelewane są pieniądze od nabywców za sprzedany towar, a kwota VAT będzie przesłana na rachunek VAT. Wtedy przedsiębiorca może zarządzać swoimi pieniędzmi za towar, który sprzedał, zaś pieniądze, które znajdują się na koncie VAT, mogą mu służyć jedynie do opłacenia składek lub podatków.

W tym momencie należy uważać – jeśli opłacenie składek emerytalno-rentowych nastąpi z konta VAT, a w przelewie zostanie zaznaczone, że jest to metoda split payment, ZUS nie otrzyma pieniędzy, przez co nie będzie też mógł zaksięgować składek. Gdy powstanie zaległość, ZUS może zacząć naliczać odsetki.

- Jeśli ktoś do opłacenia składek wykorzystał metodę split payment, to na pewno otrzymał zwrot przelanych środków. Zakład, zgodnie z prawem, nie może przyjąć takiego przelewu, bo musiałby mieć konto do rozliczeń płatności VAT – tłumaczy rzecznik ZUS, Wojciech Andrusiewicz. Sugeruje, by właściciele firm sprawdzali, czy otrzymali przelew zwrotny. - Jeśli tak, w takiej sytuacji należy ponownie przekazać środki do ZUS – tym razem zwykłym przelewem.

Jak informuje Fakt, Krajowa Izba Rozliczeniowa kontaktowała się z bankami, by prosić o zablokowanie możliwości wykonywania przelewów składowych z rachunków split payment.

Przypomnij sobie o… KRÓLOWA ELŻBIETA I KSIĄŻĘ FILIP ŚWIĘTUJĄ 72. ROCZNICĘ ŚLUBU. NIE KAŻDY JEDNAK WIE, JAKIE PRZESZKODY POKONAŁ ICH ZWIĄZEK

Jak informował portal Życie: CORAZ BLIŻEJ PODWYŻEK CEN ENERGII. CZY URZĘDNICY URATUJĄ KIESZENIE POLAKÓW I ZATRZYMAJĄ WZROST OPŁAT

Portal Życie pisał również o… POLICJA OSTRZEGA PRZED OSZUSTWAMI W WYNIKU KTÓRYCH MOŻNA STRACIĆ WSZYSTKIE OSZCZĘDNOŚCI. NABRAŁO SIĘ JUŻ SPORO POLAKÓW