Firmy energetyczne już szykują się na niemałe podwyżki kosztów energii. Czterej najwięksi dostawcy prądu złożyli wnioski o nowe taryfy. Proponowane przez nich podwyżki mają wynieść od 20 do 40 proc. Jeśli dojdzie do tak wysokiego wzrostu cen, będzie to ogromnym obciążeniem dla większości budżetów domowych w naszym kraju.

Ostateczna decyzja, czy spółki energetyczne mogą wprowadzić wyższe taryfy, należy do Urzędu Regulacji Energetyki. W ubiegłym roku, kiedy firmy energetyczne również planowały duże podwyżki, URE zablokowało ich zapędy. Czy będzie tak i w tym roku? Tego dowiemy się dopiero za jakiś czas, ponieważ urząd ma czas na podjęcie decyzji do połowy grudnia.

Podwyżka cen energii byłaby ciosem dla Polaków, zwłaszcza, że to nie jedyne zwiększone wydatki, które czekają na nas od 1 stycznia 2020 roku. Od nowego roku ceny alkoholu i papierosów po raz kolejny poszybują w górę. To efekt nowego projektu rządu, który zakłada 10 proc. wzrost akcyzy na alkohole etylowe i wyroby tytoniowe.

Już 1 stycznia paczka papierosów ma podrożeć średnio o złotówkę, a paczka tytoniu o objętości 50 g o 1,69 zł. Wzrosną także ceny alkoholu. Za półlitrową butelkę wódki zapłacimy około 1,40 zł więcej. Ceny piwa i wina także wzrosną, ale nie tak bardzo. Za pół litra piwa zapłacimy średnio 5 gr więcej, natomiast za wino o pojemności 0,75 l około 15 gr więcej.

Wzrosnąć mogą też czynsze. Taki ruch planują spółdzielnie mieszkaniowe, samorządy i TBS-y. Związane jest to między innymi z zapowiadaną podwyżką pensji minimalnej. Przykładowo w Krakowie wzrośnie czynsz za mieszkania komunalne. Obecnie najniższa cena wynajmu za metr kwadratowy wynosi 3,08 zł, a od 1 maja 2020 roku będzie to koszt 4,90 zł za metr kwadratowy.

Przypomnij sobie o... PODWYŻKI CEN OD 1 STYCZNIA. OBEJMĄ WIELE RÓŻNYCH PRODUKTÓW I NIE DA SIĘ OD NICH UCIEC!

Jak informował portal Życie: ZAGINĄŁ ŚLAD PO JOLANCIE PIEŃKOWSKIEJ. CO SIĘ STAŁO Z POPULARNĄ PREZENTERKĄ

Portal Życie pisał również o… DROGERIA ROSSMANN PRZYGOTOWAŁA NOWE PROMOCJE. CHĘTNYCH NA PEWNO NIE ZABRAKNIE