To musiało być spore zdziwienie dla wielu osób. W 10. Wrocławskim Pułku Dowodzenia przy ul. Trzmielowskiej w Leśnicy musi się stawić na wezwanie.

W nocy z wtorku na środę oraz w środę rano dostarczano wezwania na ćwiczenia w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Dokumenty otrzymali mieszkańcy Wrocławia oraz okolic, dostarczał je kurier.

Wezwani nie wiedzą, co ich teraz czeka. Ze względu na nagłe dostarczenie dokumentów nie mogą porzucić swoich zobowiązań prywatnych lub zawodowych. Jednak jeśli nie stawią się na wezwanie, spotkają ich konsekwencje.

- Do moich rodziców przyszli o godzinie 2:15, ponieważ tam jest mój adres zameldowania. Panowie dobijali się do drzwi, bo rodzice spali. Wystraszyli się, kiedy ktoś zaczął w środku nocy pytać o mnie. Nie podpisali wezwania. Nie wiem w ogóle, o co chodzi.

- Prowadzę jednoosobową firmę, mam wiele spraw, długoterminowych umów, za zerwanie których grożą mi kary. Nie mam pojęcia, na ile mnie tam zamkną. Jeśli potrwa to dłużej, niż dzień, dwa - stracę klientów i nie będę miał do czego wracać. To jakiś absurd. Rozumiem, gdyby szykowała się wojna, ale teraz? Mieszkam w Warszawie, nie wiem, co mam zrobić – opowiada jeden z wezwanych, Konrad Potrzebowski.

Wezwani nie otrzymali informacji, co ich czeka – wiedzą tylko, że muszą się zgłosić, w przeciwnym wypadku powiadomione będą policja i prokuratura.

- Są to standardowe procedury. Prowadzimy działania mobilizacyjne, sprawdzamy stawiennictwo. Jutrzejsze ćwiczenia będą miały charakter jednodniowy. Każdy musi przyjść na wyznaczoną godzinę w ciągu dnia.

- Zrewidujemy stan, przeprowadzimy krótkie ćwiczenia. Wszyscy jeszcze jutro wrócą do domów – wyjaśnia major Mieczysław Błażejewski, oficer prasowy 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, w rozmowie z „Gazetą Wrocławską”.

Według zasady każdy, kto otrzymał wezwanie, musi się na nie stawić. Jeśli naglą go ważne sprawy lub problemy rodzinne, można otrzymać zwolnienie, ale najpierw trzeba przyjechać na miejsce.

Jedynym przypadkiem, w którym jest się zwolnionym z obecności, jest pobyt za granicą w pracy lub na wakacjach.

Ćwiczenia wojskowe dzielą się na krótko- oraz długoterminowe. Te pierwsze trwają od jednego dnia, zaś te drugie – do trzech miesięcy. Na ćwiczenia długoterminowe wzywa się z większym wyprzedzeniem.

Przypomnij sobie o… SZCZEGÓLNY FINAŁ WOŚP W GDAŃSKU MA UPAMIĘTNIĆ PREZYDENTA PAWŁA ADAMOWICZA. PODANO SZCZEGÓŁY

Jak informował portal Życie: NOWE 500 PLUS JUŻ OD PRZYSZŁEGO ROKU. MOŻNA SPORO ZYSKAĆ, TRZEBA TYLKO SPEŁNIĆ KILKA WARUNKÓW

Portal Życie pisał również o… BOLĄCZKA LOKATORÓW WYNAJMOWANYCH MIESZKAŃ! PRZEZ TAKI ZAPIS W UMOWIE NAJMU MOGĄ SZYBKO TRAFIĆ NA BRUK