Każdy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę, a kodeks pracy gwarantuje ochronę tego prawa. Pracownik nie może się zrzec prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.

Pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracownika na zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Po nowym roku wraz ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia zmianie ulegają kwoty wolne od potrąceń.

Pierwszeństwo w potrąceniach z pensji pracownika mają świadczenia alimentacyjne. Jeżeli pracodawca posiada tytuł wykonawczy na pobieranie alimentów, to wówczas może potrącić z pensji swojemu pracownikowi nawet 3/5 wartości.

Wysokość alimentów może sięgać nawet do 60% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oprócz zajęcia z podstawowego wynagrodzenia, pracodawca może potrącić 100% dodatków takich jak: nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowa pensja roczna lub należności z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej firmy.

Na inne potrącenia poza alimentami pracodawca może przeznaczyć do 50% wynagrodzenia pracownika na mocy odpowiedniego tytułu wykonawczego. Zaliczki wcześniej udzielone pracownikowi również są istotne, ponieważ pracodawca w tej sytuacji może je odebrać.

Jeśli pracownik posiada na swoim koncie kary porządkowe takie jak: mandat, kara za brak biletu parkingowego lub kara z biblioteki to pracodawca może mu pobrać 1/10 pensji.

Od nowego roku wraz ze wzrostem płacy minimalnej kwota wolna od potrąceń będzie wyższa.

Nowa kwota to 1877,62 zł, tyle wynosić będzie po nowym roku płaca minimalna netto (2600 zł brutto). Kwota wolna nie obejmuje świadczeń alimentacyjnych.

Przypomnij sobie o: TO NIEODŁĄCZNY ELEMENT MARSZU NIEPODLEGŁOCI JAK WYKONAĆ KOTYLION NA 11 LISTOPADA

Jak informował portal „Życie”: SPĘDZAŁ ZWYCZAJNY DZIEŃ W OGRODZIE… JUŻ NIGDY NIE WRÓCI DO DOMU

Portal „Życie” pisał również o: JOANNA KRUPA WYKONUJE PIERWSZY MANICURE ASHA LEIGH. „JAKI CHCESZ KOLOR? RÓŻOWY?”