Ubiegłe miesiące przyniosły pierwszy w tym roku spadek inflacji. Jednak ceny podstawowych produktów spożywczych rosną w zastraszającym tempie. Zaledwie w ciągu roku warzywa podrożały o ponad 20 proc.!

Rekordzistą, jeśli chodzi o wzrost ceny, jest cukier. Dane zebrane przez GUS wskazują, że we wrześniu ubiegłego roku za kilogram tego słodkiego proszku płaciliśmy średnio 2,03 zł. Niestety we wrześniu tego roku było to już 2,68 zł.

Liczby się nie mylą - cena cukru poszła drastycznie w górę. Za słodki dodatek do napojów i wypieków musimy teraz zapłacić aż o 23 proc. więcej niż w ubiegłym roku! To rekord, jeśli chodzi o rosnące ceny produktów spożywczych.

Specjaliści tłumaczą, że przyczyną tak drastycznego podrożenia cukru są trudne warunki pogodowe, które w ubiegłym roku popsuły plany rolnikom uprawiającym buraki i trzcinę cukrową. To właśnie przez nie spadła produkcja tego słodkiego proszku.

Warto również wspomnieć o tym, że rynek cukru jest bardzo podatny na spekulacje. Nie bez wpływu na niego pozostał wzrost kosztów pracy i energii.

Z drugiej strony w społeczeństwie wciąż rośnie popyt na cukier. Polacy stają się coraz bogatsi i nie chcą odmawiać sobie słodyczy.

Niestety nadchodzi czas, kiedy trzeba będzie zacisnąć pasa. Specjaliści podkreślają bowiem, że wzrost cen dopiero się rozpędza…

Na portalu "Życie" przeczytasz również o... CO DALEJ Z PIENIĘDZMI NA EMERYTURĘ? JEDNĄ DECYZJĄ MOŻE WYPAROWAĆ 6 MILIARDÓW ZŁOTYCH!

Warto się dowiedzieć... OTO NAJZDROWSZY OWOC ŚWIATA! JEDZ GO CODZIENNIE, A ORGANIZM CI ZA TO PODZIĘKUJE!

Pisaliśmy również o... ILE MOŻE WYTRZYMAĆ HAMBURGER ZE SŁYNNEGO BARU SZYBKIEJ OBSŁUGI? OKAZUJE SIĘ, ŻE AŻ 10 LAT! ZOBACZ, JAK WYGLĄDA PO TAKIM CZASIE