Wiek emerytalny w Polsce jest stosunkowo niski. Pracujemy coraz krocej, gdy długość życia i okres pobierania świadczeń wydłuża się. Jak rząd zamierza uporać się z tym problemem?

O problemie ustawy emerytalnej w Polsce pisalismy już niejednokrotnie. Jak się okazuje Polacy znajdują się w czołowce karajów o najniższym wieku emerytalnym.

Jak pracują pozostali mieszkańcy krajów Unii Europejskiej?

We Włoszech średnia długość wieku emerytalnego wynosi 31,5 lat, w Czechach 36,6 lat, gdy w Polsce jest ona bliska 33,5 lat.

Wiek emerytalny w Polsce, obnizony został w 2015 roku, kiedy to rządy objął PiS. Jak się okazuje, władza nie zamierza go podnosic. Ma za to inny pomysł.

Jak czytamy na Radio.Zet, rząd zachęca emerytów do podejmowania nowego zatrudnienia.

Dziś widzimy, że nasze życie bardzo się wydłuża. I okresu, kiedy pobieramy świadczenia, zaczyna być tyle samo, ile tego, kiedy pracujemy – mówiła w Gościu Radia ZET minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Aby zwiększyć wysokość świadczeń, należy wydłuzyć wiek emerytalny do 69 lat proponuje Jeremi Mordasewicz:

Optymalny byłby stosunek trzy do jednego, to znaczy, by czas pracy i płacenia składek był trzy razy dłuższy niż czas pobierania świadczenia.

Zgodnie z tym założeniem, pracując przez 45, płacąc przy tym 500 zł składki, można przez 15 lat emerytury otrzymywać 1500 zł świadczenia. Przy 40 letnim stażu pracy emerytura wynosiłaby 1000 zł.

Aby poprawić sytuację emerytalną Polaków należy coś zmienić. Waro pomyśleć nad rozwiązaniem, które byłoby korzystne dla każdej ze stron.

Ważne informacje w sprawie banków. Sprawdź:Bank przetrzymuje Twoje pieniądze, a Ty możesz nawet o tym nie wiedzieć! Może też odzyskasz niemałą sumkę?

Ewelina Rozworska